Ministryně se pochlubila, jak se rozčílila a sprdla odboráře

30.07.2012 11:02 | Zprávy

Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a Starostové) nabyla přesvědčení, že situace kolem její domovské strany je uměle vytvořená. „Věci, které přišly, přišly v přesně načasované době,“ sdělila mínění ministryně v rozhovoru pro časopis Týden. Chování svého kolegy Miroslava Kalouska přitom neodsuzuje. Podle ní totiž může policejnímu prezidentovi volat kdokoliv.

Ministryně se pochlubila, jak se rozčílila a sprdla odboráře
Foto: top09.cz
Popisek: Ministryně kultury Alena Hanáková

Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a Starostové) dostala kdysi kvůli své nepovedené debatní premiéře naprostý mediální blok. Nevěřila prý pak sama sobě a přestala věřit i novinářům. „Myslím, že už se nikdy nezbavím těch obav.  Moje rozpoložení vystihuje jeden název filmu: Jsem nesmělá, ale léčím se,“ poznamenala k tomu v rozhovoru pro Týden.

Tato slova zmínila, když vysvětlovala, že její handicap kolem církevních restitucí je v tom, že normu neznala tak, jako její předchůdce Jiří Besser, který byl dokonce osobně přítomen při všech jednáních. „Jeho pohyb v problematice byl tak úplně jiný, než když jsem já musela proházet stohy materiálů,“ připomněla k tomu.

Jak ale bude Hanáková bojovat v případě, když se zákon do sněmovny vrátí ze Senátu?

„Já mám v bytě silnou složku, kde mám všechny své úvodní a závěrečně řeči v parlamentu. V tomto případě si ale myslím, že je pronášení nějaké řeči k ničemu. Když poslouchám, co tam přednáší opozice, je to demagogické vyprávění o naprostých nesmyslech. Tam nemá vůbec význam vystupovat,“ podotkla k tomu.

Jsem nesmělá, ale léčím se...

Jak se teď cítí, když ji pozvou do televizního studia? Připomeňme, že v pořadu Události, komentáře letos 7. února nedokázala vůbec vysvětlit, jak se došlo k sumě, který má být církvím navrácena. Ve chvíli, kdy nebyla schopna moderátorovi Martinu Veselovskému zodpovědět ani na to, zda bude zveřejněn seznam, co se církvím vydá, vyzněla její slova velmi podivně

„Nevím, jak ke stanovení došlo. Musela bych si vymýšlet, což bych nechtěla. Velmi se omlouvám, ale nemám tady podklady,“ uvedla třeba ministryně na dotaz, jak se zmíněná částka vypočítala. „Církevní majetek není žádným tajemstvím, ale celkový seznam majetku v tuto chvíli v ruce nemám. V této chvíli žádný termín nevím a není ani domluvený, takže ani neodpovím,“ reagovala pak tehdy Hanáková na otázku moderátora, jestli existuje seznam vydávaného majetku a zda bude zveřejněn.

Jak to vše vidí teď? "V tomto pořadu jsem byla od té doby několikrát, ale nevyhledávám to. Vím, že to bylo tehdy předčasné. Nechci komentovat tu situaci, která nastala, proč k tomu došlo, jak k tomu došlo. Prostě se tak stalo, bylo to předčasné a je to škoda. Poškodilo to nejen církevní restituce samé a mně to hodně ztížilo nástup do funkce,“ poznamenala dnes ke svému únorovému extempore.

„Dostala jsem totální a úplný blok k médiím jako takovým. Nevěřila jsem sama sobě a přestala jsem věřit novinářům, že jsou schopni být slušní a korektní a nechovají se jak divá zvěř, která jakmile ucítí krev, tak se oběti nechce vzdát. Drtí ji, i když to už nepřináší vůbec nic,“ řekla k tomu dále. Bloku z médií se prý dosud nezbavila.

„Myslím, že už se nikdy nezbavím těch obav. Myslím si, že je to lepší, ale obavu z médií mám trvalou. Moje rozpoložení vystihuje jeden název filmu: Jsem nesmělá, ale léčím se.“

Přesto všechno si myslí, že na ministerstvu je pánem a má tam všechno pod kontrolou. „Ano, mám věci pevně v rukou,“ pronesla na přímý dotaz se smíchem. A v úřadu se prý umí pěkně rozpálit.  „Když se rozčílím, tak to stojí za to. Naposledy to bylo na tripartitě, kdy jsem sprdla všechny odboráře naráz včetně šéfa odborů pana Zavadila a řekla jsem, že už mezi ně nikdy nepřijdu,“ uvedla příklad, kdy umí být rázná.

Chtěli bychom cestovní  ruch

Hanáková se v rozhovoru také dotkla plánovaného slučování ministerstev.  Podle jejího soudu by cestovní ruch měl patřit pod resort kultury, neboť právě kultura zde táhne turisty.

 „V rámci spojování ministerstev jsme o tom velmi přemýšleli. Cestovní ruch úplně logicky patří ke kultuře. Právě kultura sem natahuje cizí návštěvníky. Nepojedou se sem podívat na továrnu na boty, ale přijedou do Prahy, kde je spousta památek a atmosféra, kterou dělá právě kulturní zázemí. Kdybychom to měli, mohli bychom například v rámci propagace České republiky nabízet zahraničním filmařům alternativní lokality, které ani neznají. Do daných regionů by navíc přišly peníze,“ pronesla k této věci překvapivě Hanáková.

„Nemyslím, že ministerstvo pro místní rozvoj je ten správný úřad, pod kterým by měl být cestovní ruch začleněn. Určitě se pokusíme to zvrátit,“ dodala k této věci.

Problém Národní knihovny pak vidí následovně. „Kvůli verdiktu soudu, který rozhodl, že chobotnice Jana Kaplického neměla vyhrát, se k tomu budeme muset nějak postavit. Aby ale nová budova knihovny vyrostla, měl by na ni někdo vyčlenit peníze,“ zmínila k „chobotničce“ Kaplického. V této věci ji šokuje jen jedno. Podle ní nemá rozhodně knihovna vyrůst v tom prostředí, kde měla stát. Přesto věří, že stavba by do Prahy přitáhla mnoho turistů.

Výroky a chování policejního prezidenta asi nejsou úplně rovné

Dalším tématem rozhovoru se pro Týden stala kauza s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

„Nechci vůbec hodnotit chování Kalouska. Bylo by určitě dobře, kdyby se všichni politici chovali tak, aby v nich lidé měli vzor. Jistěže jakékoliv vulgarismy nemohou lidi oslovit. Co se týká případu Kalousek a pan Lessy, já jsem u toho telefonátu nebyla. Nejsem úplně přesvědčená, že výroky a chování policejního prezidenta jsou úplně rovné a jasné,“ poznamenala s tím, že přece kdokoliv může zavolat komukoliv, tedy i Lessymu.

„Kde je napsáno, komu smím a nesmím volat? ...Vy mu můžete zavolat taky a proč by to nemohl udělat ministr? Jen je pak otázkou, zda je správné, aby ten druhý hovor vzal a zveřejnil,“ řekla s tím, že ale nebude posuzovat, kdo zde chyboval víc. "Proto je dobře, že v celé věci padlo trestní oznámení. I policejní a soudní strana musí ale dodržovat nějaká pravidla. Musí být před ní nějaká ochrana. Některé věci totiž ani policie nedělá dobře.“

To, co se době děje, topce i nám škodí

S vydáním exministryně Vlasty Parkanové ovšem nesouhlasí. Také proto ve sněmovně nehlasovala pro její vydání policii. "Rozhodla jsem se až těsně před hlasováním. Řekla jsem si: kdy jindy než teď využít poslanecké imunity."

Na úplný závěr pak odpovídala na dotazy ohledně odpoutání Starostů a nezávislých od TOP 09.

„Jsou i takové hlasy. To spojení ale úplně špatné není. Topka i Starostové se v daném čase potřebovali a myslím si, že pokud by se toto spojení podařilo udržet, bylo by to dobře. Je pravda, že to, co se v poslední době děje, topce i nám škodí. Je otázka, zda je opravdu tak velká náhoda, že se toto všechno rozjelo těsně před volbami. Nemyslím si to. Věci, které přišly, přišly v přesně načasované době,“ dodala ministryně.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

JUDr. Daniela Kovářová byl položen dotaz

Nemáte dojem, že to už celkově vláda přehání?

Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…