Mládek nadává na Nečase: Chce nechat příští vládě otrávené vejce

17.05.2013 6:22 | Zprávy

ROZHOVOR Vedení občanské demokratické strany představilo balíček na podporu živnostníků, kteří jsou podle předsedy strany Petra Nečase „solí této země“. Co si myslí o programu stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek, který byl kritizován za to, že označil živnostníky za parazity?

Mládek nadává na Nečase: Chce nechat příští vládě otrávené vejce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stínový ministr financí Jan Mládek.

Co si myslíte o balíčku ODS na podporu živnostníků?

Já to chápu jako výraz sebekritiky ODS. Protože ta strana nám tady vládne od roku 2006. Potom, co vládla zjevně sedm let špatně, má potřebu honem rychle něco měnit. Navíc to dělá zvláštním způsobem, hraje si na opoziční stranu a tváří se, jakoby ani nebyla hlavní vládní stranou. Pokud chce něco udělat, nechť se domluví s koaličními partnery a předloží to formou zákona. Tohle jsou jen prázdné sliby.

Třeba se občanští demokraté obávají, že jejich návrh tak úplně lehce přes ministra financí z TOP 09 Miroslava Kalouska neprojde?

Když to neprojde nyní, tak je to naprosto prázdný slib, protože v nejlepším případě by mohli zopakovat podobnou koalici, jako je teď. Když jim to neprojde v této chvíli, proč by jim to mělo projít v budoucnosti? A co považuji z jejich strany za odporné, že se chlubí tím, že jsou bojovníci proti registračním pokladnám. Já bych chtěl připomenout, že mimo jiné také díky tomu, že u nás nejsou zavedeny registrační pokladny, zemřelo na otravy metalylkoholem pětačtyřicet lidí. Kdyby nebyl rozbujelý černý trh s lihem, kdyby byly zavedeny registrační pokladny, tak by nemuselo být tolik mrtvých. Takže chlubit se věcí, která způsobila smrt mnoha lidí a poškození zdraví dalších desítek, považuji za minimálně ohavné. Nakonec i podnikatelské svazy včetně tripartity se přihlásily k registračním pokladnám. Takže oni v tom zůstali úplně sami.

Není divu, že velké firmy sdružené ve Svazu průmyslu a dopravy nehájí malé živnostníky, kterých se registrační pokladny týkají…

Ale v roce 2006 velké firmy podpořily kampaň proti registračním pokladnám, teď pochopily, že rozbujelý šedý a černý trh poškozuje i je, a proto změnily postoj.

Je něco mezi zamýšlenými kroky v balíčku ODS, co byste i vy podpořil? Třeba aby živnostníci odevzdávali daňová přiznání a podklady pro sociální a zdravotní pojištění na jednom místě – na finančním úřadě?

Jednotné místo je ve vládním programu a mělo fungovat od roku 2014. Vzhledem k tomu, že vláda tento krok nebyla schopna dotáhnout, tak to ODS slibuje zavést od roku 2015. Kdyby pořádně pracovali, tak už to mohli dávno mít zavedené. Otázka je, v jakém je to stavu a jestli je to vůbec schopné spuštění. To si vůbec nejsem jistý.

Mezi slibovanými opatřeními je také podpora investic prostřednictvím zrychlení odpisů. Ani to se vám nelíbí?

Obecně to nemusí být nutně špatná myšlenka, pokud půjde o nějaké opatření, které bude zavedeno natrvalo. Ale udělat dočasné zrušení odpisů, kdy se v první a druhé skupině během jednoho roku až sto procent investice odepíše, to je – mírně řečeno – velmi nezodpovědné, protože nastane, pokud by to náhodou schválili, další šok pro českou ekonomiku. Ale já pevně doufám, že tento návrh koaliční partneři nepustí. Nastal by úplně stejný efekt, jako nastal u takzvaných Husákových dětí. Tam se přece stalo to, že všechny děti, které by se narodily během deseti let, se narodily během tří let a vytvořily obrovskou vlnu. Kdyby se tu náhodou zavedlo opatření ODS, tak všechny investice, které by se dělaly v nejbližších osmi letech, by byly provedeny v roce jednom a způsobily by obrovskou vlnu v systému a také to, že by se propadly příjmy příští vlády, ať už bude jakákoli. Čili oni chtějí zanechat další otrávené vejce příští vládě.

Pro příklad nemusíme chodit až do sedmdesátých let k Husákovým dětem. Něco podobného způsobilo v řadě zemí šrotovné, které mělo zvednout v době světové ekonomické krize prodej aut v Evropě. Také si tehdy koupili auta mnozí, kteří by si je pořídili až během několika dalších let. Šrotovné v roce 2009 prosadila v České republice sociální demokracie s komunisty a lidovci, ale kvůli nedostatku peněz ve státním rozpočtu nakonec nebylo zavedeno.

Jo, to je pravda. Ale je zajímavé, že tehdy to ODS vadilo a v tomto případě jim to nevadí. ODS se dala na těžce populistickou dráhu v zoufalé snaze udělat něco s padajícími preferencemi a neschopností cokoli vyřešit. Nemluvě o tom, že opět přivedli zemi do hospodářského propadu, my už máme šest čtvrtletí za sebou pokles ekonomiky, máme recesi, celkově je to minus 2,6 procenta za rok a půl. Oni přivedli naši zemi „cugrunt“.

Nízkou spotřebu u nás už nevyvolává jen nízká domácí poptávka, ale i pokulhávající export, který zatím českou ekonomiku táhl. Není tedy důvodem hospodářského propadu spíš recese v celé Evropě?

Je pravda, že nastal nový jev, že až do začátku letošního roku měl zahraniční obchod pozitivní přínos, ten nás z toho maléru vytahoval, ale teď to vypadá, že má přínos nulový nebo záporný. To znamená, že minimálně pět čtvrtletí byl hospodářský propad zbytečný, v okolních zemích situace nebyla tak špatná. Recese u nás je do značné části domácího původu. Netvrdím, že všechno, ale hodně velká část.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…