Ze sněmovních stran dopadly lépe ty, které tvoří vládní koalici, levice je u teenagerů tradičně v nemilosti a komunisté by se do studentského parlamentu vůbec nedostali. Podle oslovených sociologů nic překvapujícícho.
Výsledky, které nepřekvapí ani nenadchnou. Hodnocení Studentských voleb 2012 pořádaných organizací Člověk v tísni ze strany sociologů nepřináší žádná překvapení. Cítit je prý pouze oslabení TOP 09 proti minulému průzkumu a celkový příklon mladých lidí k mimoparlamentním stranám.
Podle politologa Rudolfa Kučery studenti ve skutečnosti budou stejně volit jinak.
Česká pirátská strana jako suverénní vítěz, velmi slušný výsledek TOP 09, a díky některým regionům, kde jsou problémy v soužití s menšinami, třetí místo pro extrémně pravicovou DSSS. Tak dopadly studentské volby pořádané na středních školách a učilištích v úvodu nového školního roku. Ze sněmovních stran dopadly lépe ty, které tvoří vládní koalici, levice je u teenagerů tradičně v nemilosti a komunisté by se do studentského parlamentu vůbec nedostali.
Žádná překvapení, ač se to tak může zdát
"Výsledky studentských voleb se prezentují jako překvapující. Pro mě ale rozhodně nejsou. Nespokojenost lidí s fungováním velkých zavedených stran se projevuje i ve věkové skupině 15-19 let a mladí lidé hledají protestní alternativu. Narozdíl od starších občanů ji ale nenacházejí u komunistů. Tak se do těch výsledků probojovala Česká pirátská strana, hlas pro ně je tedy pouze protestem," uvedl pro ParlamentníListy.cz sociolog Jan Hartl ze společnosti STEM.
Z čísel je také patrný pokles důvěry mladých lidí v TOP 09, která ztratila pro mladé lidi atraktivitu strany, slibující změnu a očištění politického prostředí. Za pozornost odborníků pak prý ještě stojí velmi slabý výsledek Strany zelených (4,5 procenta), která své voliče hledá právě mezi mladými lidmi. Roli nonkonformní protestní partaje mezi mladými má místo ní Dělnická strana. Nadále trvá i české specifikum, které udivovalo západní odborníky od počátku devadesátých let- výrazná pravicovost mladých lidí. "Žádná překvapivá tendence tu tedy není. Potvrzuje se jen skutečnost, že i mladí lidé zde hledají alternativu k zavedeným stranám, přičemž stejně jako u starší generace se dá čekat spíše pasivní přístup," komentuje výsledky Hartl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Ivánek