Monarchisté: Schwarzenberg na cestě k české koruně. Jeho rod nikdy nekolaboroval

20.01.2013 11:10 | Zprávy

Zcela nečekané vyústění může mít podle některých příznivců Koruny České, monarchistické strany Čecha Moravy, nástup Karla Schwarzenberga na Hrad. Vzhledem k tomu, že po úmrtí prvorozeného syna posledního českého panovníka Karla I. Oty Habsburského – Lotrinského v polovině roku 2011, kterého považovali za možného nositele českého královského titulu, není přímý potomek, mohl by se o českou, moravskou a slezskou korunu legálně ucházet nynější kandidát na prezidenta, v jehož žilách je stoprocentní šlechtická krev.

Monarchisté: Schwarzenberg na cestě k české koruně. Jeho rod nikdy nekolaboroval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Jak se ParlamentniListy.cz dozvěděly u starých pamětníků, rozesetých v jihozápadních Čechách, rod Schwarzenbergů měl vždy velmi slušnou pověst – a především, za Němců nikdo prý ani náznakem nekolaboroval.  Od prababiček se stále nezapomíná na předky nynějšího knížete, kteří se vždy snažili pomoci lidem v nouzi a chudákům. Právě kvůli takovému čistému štítu by rádi někteří příznivci monarchie, včetně těch „utajených“ a neorganizovaných, viděli možnost, že by konečně na Hradě byl potomek významného šlechtického rodu.

Cíl – konstituční monarchie

„Dovedu si představit model konstituční monarchie, který za Rakouska-Uherska, zvláště na začátku dvacátého století, docela dobře fungoval,“ říká jeden z nadšených obdivovatelů modré krve, pan Jaroslav Sedlák. „Bílá Hora nám tu v Čechách a na Moravě strašně zametla se starými rody, takže ještě můžeme být rádi, že zde máme Karla. A on by byl opravdu důstojným nástupcem.“

Jak by celý proces obrody monarchie měl fungovat? I v tom mají příznivci erbů jasno: „Nejdříve by mohl rozpustit parlament a Senát. To se přece v určitých situacích dá. Zároveň by se začalo pracovat na nové ústavě, která se stejně musí změnit – na tom se už shodují i ti, co horují pro republiku. Jak jsme viděli z mnoha posledních desítek let, sami si tu hospodařit neumíme a potřebujeme mít idol, ke kterému bychom shlíželi a který by byl vrcholnou instancí, byť třeba jen morální. Když to jde v severských státech, Anglii, Beneluxu nebo Španělsku, proč by to nemohlo jít i u nás? Ostatně, říkáme, že prezident nemá příliš pravomocí. Tak ať je Karel korunován, a bude mít větší váhu…“

Podle vyjádření Koruny České, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska, dostupné na jejich internetových stránkách doporučuje doplnění volebního lístku Jeho Jasnosti knížete ze Schwarzenbergu úpravu – škrtnutí „pro volbu prezidenta“ a doplnění „pro volbu dočasného regenta v době interregna“ a na dolní kraj lístku doplnit „“ŽÁDÁM NÁVRAT KRÁLE“. Podle prohlášení dvanáctičlenného Předsednictva strany takto upravený lístek nejen že nepozbývá platnosti, ale vyjadřuje stanovisko konkrétního voliče.

Šlechta je „v kurzu“

Podle některých příznivců „pomazaných hlav“ je nadšenost mladé generace ze Schwarzenberga symbolem toho, že šlechta je prostě „in“. Vzpomínají také na jednu ze starých vět, kterou používali Němci – Slované si neumí sami vládnout a potřebují mít nad sebou krále, cara nebo císaře.

„Není to nic proti České republice, naopak. Přichází doba, kdy lidé mají plné zuby těch, kteří se derou k moci a jde jim jen o svůj prospěch, ne o blaho národa a státu. Na tom Evropská unie nic nezmění. Když se jednou do roka v Karlových Varech na dostihovém závodišti setká evropská šlechta, tak je to vždy ohromná událost. Zde vidíte, že šlechta stále žije, to je jen demagogie Leninovců, zničit ji a nechť vládne ulice. Panovník pak jmenuje vládu nebo předsedu vlády a klidně jednokomorový parlament, který bohatě stačí a kam se budou volit zástupci lidu přímo a ne prostřednictvím stran a hnutí. Partaje se mohou zrušit, stejně jim dnes zvoní hrana. To modré krvi nikoliv….“ 

Podle těchto nadšenců není nic divného, že třeba potomek bulharský car Simeon II. se dostal v roce 2001 do vedení státu coby ministerský předseda. Rumunský král Michal I. od rok 1993 přijížděl do Rumunska „na střídačku“ ze Švýcarska, a od poloviny roku 2008 žije ve svém rodovém sídle v mondénním horském středisku Sinaia. Proč by tedy Karel Schwarzenberg nemohl být jak na pražském hradě, tak třeba v Rakousku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…