Tristní je v západních Čechách situace kolem zubní pohotovosti. Kromě Plzně, kde je naštěstí nonstop, v celém kraji o víkendech a svátcích není. “Myslíte si, že je legrační, když jedete s oteklou hubou nadopovaný prášky v noci z Tachovska do Plzně?“ řekl nám jeden postižený muž v krajském městě. Nedej Bože, jestliže Vás zuby „vezmou“ na Šumavě nebo Domažlicku a nemáte auto. Jak říkají místní – buď se naládovat léky a nebo jít, tak jako za starých časů, k veterináři. Podle stomatologů je ale vše, jak má být. Nejsou peníze na drahé služby a je na jednotlivých lidech, zda-li budou přesluhovat nebo si raději odpočinou.
Nějaká přísaha…?
„Nevěřili byste, jak těžké je dnes sehnat lékaře do pohotovosti,“ řekl pro ParlamentniListy.cz radní pro zdravotnictví Plzeňského kraje Václav Šimánek. „Málokdo chce přesluhovat, a protože není možné platit velké částky, zájem je vskutku minimální – spíše tak u lidí předdůchodového věku, ale mladí mají jiné zájmy. Když jsme sháněli lidi na dětskou pohotovost, byli byste překvapeni, co jsme si všechno vyslechli. Od výmluv, že není čas, až po to, že se musí starat o své dítě. Doby, kdy byly harmonogramy rozepsány tak, aby každý odsloužil jednu či dvě služby za měsíc, jsou totiž nenávratně pryč.“
Lidé volají záchranku i kvůli banalitám
Rozčileni jsou pak logicky záchranáři, kdy lidé volají záchranku i v případě banální chřipky, a své si mohou říci i v nemocnicích, kam se jim dostávají další „bezprizorní“ pacienti. „Vůbec je není jednoduché odmítat,“ říká ředitelka rokycanské nemocnice Hana Perková. „Ale nemocnice nemohou poskytovat lékařskou službu první pomoci nahodile a kdo si jen tak přijde. Samozřejmě chápu, když na obvodě nemají službu, tak pak se snaží najít nějaké řešení.“ Obdobné zkušenosti má také ředitelka domažlické nemocnice Alena Vyrutová.
„Dříve se za pohotovost brali docela pěkné příplatky,“ pokračuje dále radní Šimánek. „Pojišťovny to však sesekaly, jak se dalo, a už to není zajímavé. Přesvědčujeme, prosíme…. Opravdu to není jednoduché. Přitom systém rodinných lékařů, který byl za první republiky, tohle téměř nahrazoval a lidé si zavolali toho svého. Pak se udělali pohotovosti na jednotlivých obvodech a zase to fungovalo. Dneska aby si lidé volali sanitku – je to ale dražší než klasická poradna. Nehledě na to, že sanitka je zrovna u banálnějšího případu a kde je to akutní, tak musí vyrazit jiná. To není moc koncepční.“
„Je to neuvěřitelné. Vždyť přece složili Hippokratovu přísahu,“ diví se člověk na zubní pohotovosti, který si drží ústa a čeká, až na něj v pomyslné frontě dojde řada.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala