Celé interview začalo tím, že se moderátorka Tachecí ptala Schwarzenberga na jeho kandidaturu v prezidentské volbě a ptala se i na jeho názory na další případné kandidáty na funkci prezidenta republiky. Debata se stočila i na jméno Tomia Okamury.
Konečné řešení cikánské otázky
O něm sice Schwarzenberg prohlásil, že to je „kometa, která zapadne“, na druhou stranu se ale bránil označit ho za figurku, jak ho před časem označil premiér Petr Nečas. Podle něho Okamura není figurkou. „To je někdo, není to žádná figurka,“ řekl ministr s tím, že Okamura vybudoval fungující firmu. Rovněž by ministr neměl nic proti tomu, aby se prezidentem stal poloviční Japonec.
Pak se Tachecí Schwarzenberga dotázala na jeho názor na romskou otázku. „Ve spojení s ním (s Tomiem Okamurou) se objevil termín také konečné řešení cikánské otázky. Proto se na to ptám, protože je to pan Okamura, který by doporučoval, aby Romům byl zpřístupněn zvláštní stát, aby tady v uvozovkách neobtěžovali,“ ptala se ministra Tachecí.
Okamura ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz popřel, že by měl cokoli společného s termínem „konečné řešení cikánské otázky“ a že vznik romského státu nenavrhoval a nepodporoval. Pouze tuto myšlenku označil za „neextremistickou“.
Životaschopný romský stát je zajímavá a hezká myšlenka, míní kníže
A Schwarzenberg odpověděl Tachecí možná pro mnohé překvapivě vstřícně a vytvoření romského státu označil za zajímavou myšlenku.
„Kdyby našel řešení, tak by to bylo hezké. Ovšem kde, pokud pan Okamura ví místo na světě, který by bylo dobrovolně postoupeno, aby to byl životaschopný stát, tak je to zajímavá myšlenka. Ale jednou se o něco podobného pokusili v devatenáctém století Američané, když odsunuli část svých otroků černých, ze špatnýho svědomí, což by nám slušelo taky, vybudovali pro ně stát Libérie. Ale s tím je dodnes potíže,“ řekl Schwarzeneberg.
„To, že ani pan ministr neodmítá teoretickou myšlenku na založení romského státu ukazuje, že to není nic extrémistického,“ řekl redakci Tomio Okamura.
Schwarzenberg je pokrytec, zlobí se D.O.S.T.
Podle předsedy konzervativní Akce D.O.S.T. Michala Semína, který v jejím vedení nahradil Ladislava Bátoru, je chování Karla Schwarzenberga pokrytecké. „Pan Schwarzenberg a pan Kalousek společensky hnusně a sprostě zničili slušného člověka, Ladislava Bátoru, a označovali ho za rasistu, fašistu a nacistu za jeho kandidaturu za Národní stranu. Přitom Bátora s tím spiskem o cikánské otázce neměl nikdy nic společného. Sám Schwarzenberg pak de facto myšlenky tohoto spisu schvaluje, ačkoli vidí překážky v jeho praktickém provedení. Jestli je křesťan, ať si sám sáhne do zbytků svého svědomí. Měl by se stydět. Jsem zvědav, jestli pan Kalousek teď bude požadovat Schwarzenbergovu rezignaci a bude ho označovat za nacistu a rasistu,“ řekl ParlamentnímListům.cz Semín.
Ladislav Bátora se nechtěl ke Schwarzenbergovým výrokům vyjadřovat. „Jsem teď soukromá osoba a do politiky se nepletu. Jen pouze opakuji, že jsem se žádným spisem o transportu Romů do Indie neměl nikdy nic společného a nic takového jsem nikdy nenavrhoval,“ řekl ParlamentnímListům.cz Bátora.
Fandí kníže nacistickým myšlenkám?
Redakce oslovila také politiky všech stran zastoupených v parlamentu, co na názory ministra zahraničí říkají. Z poslanců TOP 09 včetně předsedy poslaneckého klubu Petra Gazdíka nikdo nereagoval. Někteří politici byli vyjádřením Schwarzenebrga šokováni, některým se ale líbilo. „Nesouhlasím s hledáním státu pro nikoho. To je zcestné samo o sobě. Vlastně to je myšlenka nacistů. Madagaskar atd.,“ uvedl místopředseda ČSSD a místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek.
„Děkuji za otázku, ale než odpovím, musím zásadně odmítnout termín ´konečné řešení´, stejně tak odmítám populistickou a nic neřešící odpověď Karla Schwarzeneberga,“ reagoval předseda KSČM Vojtěch Filip.
„To je drsné. A z úst pana vicepremiéra...“ reagoval stručně ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných. „Myslím, že to jsou plané řeči, které k ničemu nevedou a společnosti nepomohou,“ reagoval předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
„Jeho svérázné bonmoty neznámkuji. Ale export Romů jako černého svědomí je obludná myšlenka, kterou snad nemohl myslet pan Schwarzenberg vážně - to je niveau obskurních extremistů,“ říká na Schwarzenbergovy výroky poslanec KSČM Jiří Dolejš.
„Pořad jsem neviděl na vlastní oči, proto ho nemohu komentovat,“ reagoval senátor Jaromír Štětina zvolený za TOP 09.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík