Nápad z levicového serveru: Založte ústav pro zkoumání zločinů privatizace

12.04.2013 10:08 | Zprávy

Komentátor serveru Britské listy Boris Cvek nechápe, proč je odvolání Daniela Hermana z čela Ústavu pro studium totalitních režimů označováno za počátek „rudého úklidu“. Chápe to u premiéra Nečase, ale rozhodně ne u jiných, kteří nemusejí zoufale hledat předvolební téma.

Nápad z levicového serveru: Založte ústav pro zkoumání zločinů privatizace
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na jednání Rady Ústavu pro studium totalitních režimů

„U premiéra Nečase takový postoj beru jako předvolební rétoriku pravice, která se na víc nezmůže,“ poznamenává  Cvek. U jiných však jsou slova o „rudém úklidu“ nepochopitelná.

K nástupu komunistů však prý nemuselo vůbec dojít, kdyby se pravice již od devadesátých let nedopouštěla na tomto národě obrovských zločinů. „Jak teď vůbec mluvit vážně a přesvědčivě o hrůzách normalizace, když tu máme hrůzy privatizace, hrůzy korupčních skandálů, exekucí, hazardu atd.,“ ptá se. Pak upřesňuje, že do pravicového režimu řadí i zlodějny z doby opoziční smlouvy či Grossovy vlády.

Tato politika je podle něj pouze pokračováním zločinů normalizace, a to často i za účasti stejných lidí, byť obvykle ze zákulisí. Příkladem estébáka, pohotově proměněného v kapitalistu, je prý například bývalý šéf Sazky Aleš Hušák.

„Je proto otázkou, zda odhalení pravdy o minulém režimu poškodí případně více pravici, nebo komunisty,“ vrací se k boji o protitotalitní ústav. Kromě personálního propojení je totiž prý současný režim spojen s husákovskou normalizací i stejnou mentalitou. „Stojí na stejné mentalitě zlodějiny, pohrdání lidmi, mentalitě věrchušky, která všechno ovládá a proniká svými dlouhými prsty,“ myslí si Cvek.

Jediným způsobem, jak vzít komunistům vítr z plachet, je prý to, že se nekomunistické strany začnou chovat slušně a trestat zločiny a odmítat mafiánskou povahu dnešního režimu. „Za růst komunistů je zodpovědná pravice a její politika,“ myslí si. Pravicový volič podle něj nemůže volit pravici s pocitem, že volí něco dobrého a správného.

Svou úvahu Cvek zakončuje odvážným nápadem, jak se s polistopadovou minulostí vyrovnat: „Možná bychom měli založit časem „Ústav pro zkoumání zločinů privatizace a důsledků těchto zločinů,“ doporučuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…