„Většina národa je natolik znechucena panujícími poměry a vyčerpána zápasem o holou existenci, že už nemá dostatek energie, času ani chuti se vzepřít. Lidé čekají, že to za ně udělá někdo jiný. Situace začíná být kritická, je nejvyšší čas, aby v naší zemi byly zahájeny změny k lepšímu,“ uvádí autor Holešovské výzvy Václav Princ .
A konstatuje, že v ČR působí několik desítek, možná i stovek protivládních iniciativ a sdružení. Jednotlivě žádné z nich nemá sílu k prosazení svých záměrů a dosažení obratu k lepšímu v naší zemi. „Proto jsme se rozhodli nabídnout těmto hnutím iniciativám, sdružením, možnost setkání na celostátní konferenci, kde by jejich zástupci projednali jak postupovat, aby tento korupční režim byl svržen, a tím se otevřela cesta k zahájení pozitivních změn,“ řekl ParlamentnímListům.cz další z aktivistů, předseda politického hnutí Občané 2011, Ludvík Adámek.
Připomněl, že za tím účelem je naplánována na 28. ledna také Celostátní konference občanských iniciativ a odborů. Měla by se zabývat současnou politickou situací v zemi.
„Odmítáme jakoukoli anarchii a anonymní výzvy. Vážíme si velmi pomoci ze Švýcarska při odhalování korupce v ČR a velmi děkujeme. Konference by měla vyhodnotit stávající nálady ve společnosti a poptávku po změně. Uvědomujeme si, že nemáme právo mluvit jménem občanů ČR. Vyzýváme proto občanské iniciativy a hnutí k předložení seriozních, odborných posudků stávajícího stavu ve všech hlavních oblastech činnosti státu. Tento termín končí 15. lednem tohoto roku,“ konstatoval ještě pro ParlamentníListy.cz Adámek.
Stop zadlužování a rozkrádání státu
Takzvaná Holešovská výzva, která se obrací nejen k občanům, ale i k médiím, vznikla prý na základě výrazně narůstající nespokojenosti lidí ve všech oblastech. Její název napovídá místo jejího zrodu, v kontaktech na lidi, kteří se v ní angažují, je možné nalézt mimo již uvedeného Václava Prince z Českých Budějovic, také již zmiňovaného Ludvíka Adámka z Prahy, ale například také bývalého politického vězně minulého režimu, Slávka Popelky. Ti všichni od výzvy a spojenectví iniciativ očekávají systémovou změnu a odstranění současné vlády.
„Česká republika se koncem roku 2011 dostala podle hodnocení většiny občanů do zcela jiné situace, než tomu bylo koncem roku 1989. Ze všeobecného nadšení nad změnou společenského systému a získání svobody koncem roku 1989, z politického obrození občanů při přechodu od jedné povinné idey před rokem 1989 ke zdánlivě pluralitnímu myšlení v celé společnosti, dostali jsme se do situace, ve které je řada občanů po 22 letech politicky zcela pasivních, zastrašených, zadlužených, okradených,“ píše se v úvodu Holešovské výzvy. Její autoři odhadují, že 70 procent Čechů pochybuje nyní o tom, že žijí v právním státě. A je prý mnoho těch, kteří mohou uvádět konkrétní příklady, kdy selhala policie, státní zástupci nebo soudci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová