Ať se cokoliv šustne kolem prolomení limitů těžby uhlí, potažmo horního zákona, začne to v kuloárech Mostecka vřít. O to více, když překvapivou tečkou za novým zákonem je veto prezidenta a když za pár dní se v Mostě bude konat velká konference ke státní surovinové politice, kterou spolupořádá zdejší hospodářská komora. „Pan prezident jako nepochybně kompetentní osobnost - vybavená mimo jiné zdravým rozumem a zodpovědností - coby poslední instance zafungoval a vrátil do Poslanecké sněmovny onen zmíněný paskvil zvaný malou novelou horního zákona. Já jen doufám, že poslankyně a poslanci si konečně tuto novelu přečtou a uvědomí si, do jaké věcně legislativní hrůzy se nechali natlačit,“ komentoval pro ParlamentníListy.cz sledované téma české energetiky předseda mostecké hospodářské komory Rudolf Jung.
Odborář o hloupých politicích
Podle odborového předáka horníků Jaromíra Franty zřejmě prezident zaznamenal nevoli ze strany nejen odborů a zaměstnanců, kteří demonstrovali před pár dny v Praze, ale také zaměstnavatelů, zaměstnavatelských svazů a dalších odborových organizací. „Předpokládám, že zaznamenal i hloupé politické obchody hloupých politiků, kteří malou novelu připravili a podporovali,“ přemýšlí nad tím, co jistě podpořilo rozhodnutí hlavy státu, což samozřejmě odborová organizace, zastupující tisíce pracovníků v hornickém průmyslu, kvituje s povděkem.
Turista Šťovíček v tom roli nehraje
Prezidentovo veto vypadá jako třešnička na dortu poté, co v listopadu grémium Věcí veřejných vyloučilo ze strany Milana Šťovíčka, iniciátora novely horního zákona. „Pan Šťovíček se dostává postupně mimo hru a pokud nenajde politickou stranu, která uvěří jeho lžím, tak se z politického pódia v budoucnu vytratí,“ předvídá Jaromír Franta. „K politické a programové turistice stojedničkového pana poslance Šťovíčka se nechci nijak vyjadřovat a dnes už i zbytečně hodnotit. Nechám to na jeho voličích a ´protikorupční vládě rozpočtové odpovědnosti´ či spíše rozpočtového zoufalství,“ reagoval na dotaz ParlamentníchListů.cz Rudolf Jung.
„Vůbec bych to nespojoval se Šťovíčkem,“ hodnotí pro ParlamenntíListy.cz prezidentův krok pro změnu Luboš Pavlas, generální ředitel těžební společnosti Czech Coal, a.s. a dodává: „Je to dobrá zpráva pro stát.“ Právě stát je totiž vlastníkem všech vyhrazených nerostů, a to nejen uhlí, a tímto krokem si zachová moznost s nimi svrchovaně nakládat v souladu s veřejným zájmem. „Tato ustanovení vnímáme jako pojistku proti spekulačním snahám. Případným vyvlastňovatelem by pro nemovitosti v Horním Jiřetíně byl Městský úřad v Litvínově, který by posuzoval, zda nabízené odškodnění za postoupení nemovitostí je adekvátní,“ sdělil ještě ParlamentnímListům.cz.
Senát selhal. Jsou snad éterickou bytostí, co žije ze vzduchu?
Jako pojistka ovšem podle Rudolfa Junga vůbec nezafungoval Senát. „V této souvislosti je nutné se zmínit o fatálním selhání Senátu, který se ústy svých představitelů prezentuje jako pojistka v legislativním procesu a jedním dechem umožní proces vyvlastnění u silnic a liniových staveb, které mohou i uhnout do jiného směru. Zároveň zruší totéž u nerostných ložisek, které bohužel přemístit nejdou," říká s tím, že pikantní a v plné nahotě ukazující dnešní rozpolcenou politickou scénu je i to, že poslanci a senátoři největší levicové strany mají na zásadní věci rozdílný názor. „Ovšem toto se týká také některých senátorů z menších politických uskupení, kteří také v tomto případě mají jiný hlasovací názor než uskupení, které je do Senátu vyslalo. Je mi to líto - ani zákonodárci nejsou éterické bytosti žijící ze vzduchu a ideálů,“ ironizuje dále český politický rybník.
Greenpeace: Těžaři chtějí jen vydírat
Vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský nejásá. Rozhodnutí hlavy státu označil za symbolický opožděný dárek k 17. listopadu. „Prezident se pokouší zabránit vládě, aby z právního řádu vypustila komunistické vyvlastňovací paragrafy. Ty dnes mohou soukromé těžební společnosti zneužívat k vydírání jiných, taktéž soukromých vlastníků. Nejde přitom o žádnou akademickou debatu, ale o domovy a osudy tisíců lidí v Horním Jiřetíně, Černicích či Karviné, které jsou ohroženy rozšiřováním uhelných dolů,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz s tím, že Klaus není liberál, konzervativec, ani ochránce soukromého vlastnictví a volného trhu. Je to bojovník za výsady silných proti právům slabých. Je to prezident Vyvlastnitel!“ vyřkl doslova.
Energetika se točí kolem voleb!
Jejich aktivity vůbec nepobírá zástupce podnikatelské sféry Rudolf Jung. „Těžební podnikání zajišťuje primární vstupy do průmyslu a energetiky. Dostává se jen do svízelné situace. Politické hrátky kolem takzvaných limitů vytvořily ve společnosti atmosféru, ve které jen třeba zmínka o geologickém průzkumu vyvolá okamžitě negativní reakci místních obyvatel a hbitě je na světě alespoň nějaká petice,“ uvádí s tím, že pod tímto tlakem představitelé státu, stojící vždy před nějakými volbami, raději vše zastaví.
Podle Ústavy se nyní bude zákonem znovu zabývat Poslanecká sněmovna. K překonání prezidentova veta by potřebovali 101 hlasů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš