Nebuďte drzá a nakupujte, babi. Zážitky autorky filmu o okrádání starých

11.04.2013 14:11 | Zprávy

Předváděcí akce, na kterých jsou senioři lákáni do tenat většinou nepříliš poctivých obchodníků, jsou již evergreenem toho, jak názorně a naturalisticky ukázat pochybné obchodní praktiky. Ačkoliv se již objevilo několik změn v zákonech, které tyto aktivity omezují, existují stále. I proto vznikl film Šmejdi. ParlamentníListy.cz si o něm popovídaly s režisérkou Silvou Dymákovou, a ta prozradila, jak natáčení probíhalo. Někdy skutečně dramaticky.

Nebuďte drzá a nakupujte, babi. Zážitky autorky filmu o okrádání starých
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodkyně, ilustrační foto

Nejprve uveďme, že syrový dokumentární film Šmejdi, který 18. dubna míří do českých kin, ukazuje manipulaci, ponižování a nátlak, které se skrývají za zavřenými dveřmi předváděcích zájezdů pro seniory. Smutní hrdinové filmu skládají na stůl nefunkční hrnce, vysavače, které nikdy nepoužili, deky z „ovčí vlny“ a biolampy, za které během svých výletů zaplatili v součtu desítky až stovky tisíc korun. A to v lepším případě. Řada z nich totiž výměnou za vrácení občanek zabavených prodejci podepsala úvěrové smlouvy. I přes otřesné zkušenosti senioři a seniorky na zájezdy vyrážejí opakovaně, aby se vymanili ze své osamělosti nebo proto, že neumějí říct nabídkám ne. Autorce dokumentu se podařilo proniknout se skrytou kamerou na předváděcí akce a rozebrat nátlakové metody prodejců s psycholožkou a advokátem. Film již v době dokončování vzbudil zasloužený rozruch, protože nezkušenosti, důvěřivosti a určité závislosti seniorů zneužívají v Česku desítky firem.

Co k tomu ale autorku vedlo, jaký impuls způsobil, že se do natáčení dokumentárního celovečerního filmu pustila?

Začalo to babičkou

„Moje babička na tyto akce jezdila. Protože jsem televizní redaktorka, zajímalo mě to i lidsky, ovšem to, co jsem tam viděla, mě nutilo k tomu, abych pokračovala dál v odhalování toho, co vše se může dít. Nebylo mým záměrem původně z toho dělat film,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Silva Dymáková.

Jenomže situace ji nenechávala vůbec klidnou, a tak se vydávala stále častěji na podobné akce, sama, se skrytou kamerou a do jisté míry ještě maskovaná. „Kdybych tam přijela upravená, ve značkovém oblečení, okamžitě by zavětřili, že něco není v pořádku, a tak jsem se musela pokud možno přizpůsobit skupině obyvatelstva, na kterou se tihle prodejci orientují. Nedílnou součástí mé garderoby byla tedy igelitka, brýle, vytahaná mikina nebo svetr, zásadně jsem jezdila nenamalovaná,“ popsala režisérka a scénáristka čas, v kterém film vznikal.

Jak však zdůrazňuje, na filmu Šmejdi se nepodílela sama, postupně se k ní přidala i psycholožka Romana Mazalová, jejíž diplomová práce Silvu Dymákovou velmi zaujala. Zabývala se v ní totiž rozlišovacími postupy manipulativních technik a právě to obě ženy brzy poznaly, že je nutné seniorům předložit, aby byli chráněni.

Cítila se mnohdy osamocená ve svém boji

 „Připadala jsem si kolikrát na těch mých výjezdech, které se staly skoro pravidelným 'zpestřením' mých víkendů často velmi sama, obavy z toho, že budu odhalena, také přicházely. Ale věděla jsem, že musím pokračovat,“ svěřila se Dymáková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…