Nebýt změn k lepšímu po roce 89, spousta voličů KSČM by prý umřela

08.05.2013 10:26 | Zprávy

Komunisté mohou děkovat lepším životním podmínkám, které v Česku zavládly po revoluci. Nezávislý publicista Jan Ziegler dokládá myšlenky k rozhovoru časopisu Reflex s primářem interního oddělení pražské Thomayerovy nemocnice. Fakt podle komentátora dokazují údaje Českého statistického úřadu o průměrném věku dožití, ve kterých komunistický režim vychází hodně špatně.

Nebýt změn k lepšímu po roce 89, spousta voličů KSČM by prý umřela
Foto: Hans Štembera
Popisek: Třešně, symbol KSČM

Pravdou podle českobudějovického publicisty je, že zatímco v letech 1960 až 1989 průměrný věk dožití stagnoval, tak v letech 1990 až 2012 vzrostl u mužů z 67 a půl roku na 75 let života. U žen to je ze 74 na 80,8 roků. „Komunisté mohou skutečně děkovat lepším životním podmínkám za nemalou část voličské a členské základny,“ píše na blogu iDnes.cz Ziegler s tím, že například v Praze je průměrný věk členů KSČM 77 let.

Důvody jsou podle něj jasné. Může za to lepší zdravotní péče, výrazné zlepšení životního prostředí a zdravější životní styly. Publicista upozorňuje na to, že to byl teprve polistopadový režim, který nechal odsířit severočeské uhelné elektrárny, které do té doby „měnily život lidí v severních Čechách kvůli vypouštění brutálního množství škodlivých látek v peklo“. Dále je dnes například k dostání ovoce a zelenina po celý rok a ne jako za komunistů jenom v určitých ročních obdobích.

Celý článek Jana Zieglera ZDE

Ziegler, často píšící různé společenské úvahy o politice a historii, taky dává pro příklad porovnání kvality mléčných potravin, která je dnes podle něj vynikající. „Když si uvědomíme, v jakých hrozných podmínkách byly chovány krávy v komunistických jezeďáckých velkochovech, pak je jasné, že tato zvířata byla pouze velkovýrobnou mléka, které ani nemohlo být kvalitní,“ píše komentátor.

Dále navíc minulý režim zaostával ve zdravotnictví. Nyní, na rozdíl od komunistických ideologických hesel „dohnat a předehnat“, jsme se skutečně Západu například v kardiochirurgii a kardiologii dokázali vyrovnat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…