„Byl to spíš projev premiérský, či ještě spíše nadpremiérský; projev člověka, který na svou stranu chce strhnout maximum moci a ví jak na to,“ hodnotí včerejší prezidentovu řeč Honzejk. Podle něj tak Zeman ukázal, že se bude do premiérských pravomocí vlamovat s veškerou vehemencí, které je schopen.
Stínová vláda Zemanových poradců
Honzejk upozorňuje na to, že chce Zeman založit jakousi vyšetřovací komisi pro objasnění, jak říká „solárního tunelu“. Jenže to samé přitom už dělá premiér Nečas. „Navrhuje naprosto konkrétní změny volebního systému, přisvojuje si kompetence ministra zahraničí, vyjadřuje se k takovým maličkostem jako post obchodního atašé v Římě,“ míní komentátor s tím, že sbor jeho poradců připomíná ze všeho nejvíc stínovou vládu.
Poradců bude osm, navíc volba dvou z nich, předsedy svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka a šéfa odborové centrály Jaroslava Zavadila, ukazuje, že za důležité bojiště v zápase o rozhodující vliv na českou politiku si prezident vybral tripartitu. "Až budou proti Nečasovi zase sedět oba zmínění pánové, bude se jim nad hlavou vznášet Miloš Zeman," připomíná komentátor. Na tripartitě tedy budou proti Nečasovi coby zástupci vlády sedět coby reprezentanti podnikatelů i odborářů prezidentovi poradci.
Hlavní vzkaz Zemanovy návštěvy tedy prý zní, že Česko čeká pět let, ve kterých se rozhodne nejen o podobě české politiky, ale i o reinterpretaci Ústavy a tím pádem charakteru české demokracie. „Miloš Zeman v projevu přísahal na demokracii parlamentní. Vše ale nasvědčuje tomu, že by podle něj měl být prezident jejím majitelem,“ dodává Honzejk.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno