Nečasi, nenadávej Klausovi do debilů a komunistů, zní z části ODS

26.09.2012 10:24 | Zprávy

ANKETA Tím, že prezident Václav Klaus v pondělí vetoval druhý pilíř důchodové reformy, vzbudil u premiéra Petra Nečase značnou nevoli a ten ho přirovnal ke komunistům. To se nelíbí části politiků ODS. Někteří se ale ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz za premiéra postavili.

Nečasi, nenadávej Klausovi do debilů a komunistů, zní z části ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čtvrteční sněmovna byla ve znamení interpelací. Účast byla jak na zápasu okresního přeboru.

Klaus dal své výhrady i varování Nečasově vládě najevo poměrně důrazně již vloni. Ve svém odůvodnění vrácení zákona Klaus zdůraznil, že se změnou důchodového systému nesouhlasí ze zcela jiných důvodů, než parlamentní opozice.

Přesto Nečas na jeho adresu uvedl: „Já argumenty prezidenta znám velmi dobře, protože je už rok slýchám od představitelů komunistů, socialistů a odborů,“ řekl premiér na tiskové konferenci po zasedání výkonné rady ODS.

Minimální rovný důchod

Komunisté, socialisté a odbory by patrně těžko souhlasily s Klausovým pohledem na důchodovou reformu a jeho zásadním argumentem proti vládní reformě. Podle Klause by totiž reformou s velkým R mělo být sdělení, že se dosavadní systém nemůže udržet a že stát by měl hrát mnohem menší roli a poskytovat jakýsi minimální rovný důchod.

„Musí být jasně řečeno, že státem vyplácený důchod má znamenat pouhé základní zabezpečení člověka na stáří a že všechno navíc už bude jen a jedině jeho svobodnou, dobrovolnou volbou (s různými variantami státní podpory penzijních schémat, nebo – a to by bylo nejlepší – úplně bez této podpory). „Zabezpečovací“ základní důchod by měl být maximálně rovný, tedy v podstatě solidární, nikoli zásluhový,“ uvedl již vloni na jaře Klaus.

Nadávání do debilů a komunistů

Nejzásadněji se Klause zastal poslanec Boris Šťastný. „Když odborářský předák uráží naši vládu tím, že ji srovná s tou komunistickou v padesátých letech, tak mi to vadí. Ale beru to s nadhledem, protože to říká levicový odborář, a ten nás urazit nemůže,“ řekl ParlamentnímListům.cz Šťastný.

„Ale když předseda naší strany nadává našemu prezidentovi, a tu hovoří v souvislosti s ním o debilitě, tu o komunistech, to mě tedy již uráží. Hlavně proto, že prezidenta napadá za stejné názory, které máme černé na bílém v našem programu. Tohle už je na velkou omluvu,“ dodal poslanec Šťastný.

I europoslanec Hynek Fajmon se neztotožnil s premiérem. „Výrok pana premiéra je nepravdivý a navíc nerozumný a urážlivý. Prezident není povinen podepisovat každý zákon a kritizovat jej za to, že využívá svých pravomocí, je nemístné,“ uvedl Fajmon.

Nečasův politický útok

Senátor Jiří Pospíšil se domnívá, že premiér Nečas neměl argumentovat ad personam, nýbrž ad rem: „Já myslím, že když od někoho slyším argumenty, tak bych měl přemýšlet nad jejich obsahem, a ne nad tím, kdo je říká. Jinak mi hrozí, že budu mluvit o tom, jaký je třeba prezident tam, kde je řeč o zákonu. A tím se obsah zákona obhájit nedá.“

„Každý z nás ví, že to nebylo objektivní hodnocení, ale politický útok, který nemá s realitou nic společného,“ kritizoval Nečase poslanec Jan Florián, který protestuje proti zvyšování daní.

Senátor Zdeněk Schwarz zvolený za ODS považuje vyjádření Nečase za přehnané a zcela zbytečné. „Na té tiskovce byla vidět udivená reakce většiny stojících okolo pana premiéra,“ dodal senátor. Senátor Milan Pešák jen reagoval, že nepovažuje premiérovo vyjádření za dobré.

Jedovaté výroky vulgarizují politické prostředí

Senátor Karel Šebek říká, že obecně platí, že nepřiměřené a jedovaté výroky významných lidí snižují a vulgarizují politickou kulturu.

„V případě tohoto veta je zajímavé, že pan prezident a priori přiznal nedůvěru v právní ochranu občana před tuneláři penzijních fondů a tedy selhání tržních mechanismů u nás. Já mám tyto obavy také, nicméně důchodovou reformu chápu jako vějíř možností, kde si může každý svobodně vybrat. Je škoda, že se nerozvíjela myšlenka rovné penze, tady by možná byla lepší levo-pravá shoda. Nyní je to opět na poslancích,“ dodal senátor.

„Výrok jsem neslyšel a nechci komentovat tyto výroky mezi prezidentem a premiérem,“ uvedl poslanec David Šeich.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…