Nečasův poradce: ČSSD páchala populistické zločiny. Ohrožuje ekonomiku

26.07.2012 9:36 | Zprávy

Jiří Sezemský, který pracuje pro premiéra Petra Nečase jako „ředitel odboru analýz a informací kabinetu premiéra“, napsal článek obhajující ekonomickou politiku vlády. Je prý mnohem lepší než přístup ČSSD, který by na naší ekonomiku hodil „duchnu“.

Nečasův poradce: ČSSD páchala populistické zločiny. Ohrožuje ekonomiku
Foto: ČSSD
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Ekonom Tomáš Prouza napsal pro Lidové noviny článek "Deka na české ekonomice", ve kterém vládě vytkl, že zavírá oči nad vším nepohodlným a její kroky jsou velkým nebezpečím pro zdraví české ekonomiky. Na jeho názory v tomtéž deníku zareagoval Jiří Sezemský z kabinetu premiéra Nečase.

Především poznamenal, že je nehorázné, když takový článek píše ekonom, který byl za vlády ČSSD náměstkem ministra financí Bohuslava Sobotky. Právě jejich vláda prý nasekala stomilionové dluhy, a to v době vysokého hospodářského růstu. Tato vláda prý nedodržovala vlastní výdajové rámce a neprováděla strukturální reformy v době, kdy k tomu byly velmi vhodné podmínky.

„Socialistická vláda se tehdy chovala tak bohorovně, že v roce 2006 zvýšila sociální mandatorní výdaje o 70 miliard korun. Tyto populistické zločiny je nyní nezbytné napravovat,“ píše Sezemský.

Řešení, které navrhuje tehdejší ministr financí Sobotka je prý stále stejné. „Zrušit reformy, dramaticky zvýšit daně o 120 miliard korun ročně a zrychlit tempo zadlužování,“ popisuje nápady šéfa ČSSD Nečasův analytik. Takto se prý dnes v Evropě chovají jen radikálně levicová hnutí, která stojí mimo koridor rozpočtové zodpovědnosti. Následně se Sezemský vrací zpět k Prouzově metafoře deky na ekonomice a konstatuje, že „tohle je přímo duchna.“

Naproti tomu vládní politika je prý v poslední době neobyčejně oceňována. Máme jedny z nejbezpečnějších dluhopisů v Evropě a vůli vlády vypořádat se se zadlužením prý oceňují i ratingové agentury. Proto je prý správné, že si vláda za klíčovou prioritu stanovila snižování deficitů veřejných rozpočtů. „Každý odklon od tohoto kursu může být penalizován ztrátou důvěryhodnosti,“ varuje Sezemský.   


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…