Nemáte peníze? Bude prý hůř. Gajdůšková hovoří o extremismu pravice

29.05.2012 18:38 | Zprávy

Ministerstvo zdravotnictví od května začalo zavádět možnost, že si pacienti mohou připlatit za špičkového odborníka, pokud je odoperuje při plánované operaci. Zatímco některé nemocnice už mají prý připravené ceníky, v jiných tuto možnost úplně zavrhují. Viceprezidentka Svazu pacientů Alena Gajdůšková v úterý o plánované novince řekla, že je výsledkem pravicového extremismu v praxi.

Nemáte peníze? Bude prý hůř. Gajdůšková hovoří o extremismu pravice
Foto: Martin Kovář
Popisek: Operace

Pacienti za operaci od jimi vybraného přednosty nebo primáře zaplatí až 15 tisíc korun. Zákrok od jiného lékaře vyjde nejvýše na 5 tisíc korun. To jsou maximální částky, které budou moci nemocnice podle nových pokynů ministerstva zdravotnictví vybírat za ošetření nebo operaci u vyhlášeného doktora.

Potlačení korupce, hájí se Heger

Jde o metodický dokument, který ministerstvo Leoše Hegera některým zdravotnickým zařízením odeslalo, či v nejbližší době odešle. Je jakýmsi návodem, kterého se budou muset držet, aby neporušily zákon.

„Metodický návod by měl být jedním z nástrojů na potlačení šedé ekonomiky a zároveň by měl působit jako ochrana pacientů, kteří mohou být mnohdy pod tlakem lékařů,“ uvedl o této novince mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.



Gajdůšková: Extremismus v praxi

Proti tomu však ostře vystupuje Svaz pacientů. Senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD), která je zároveň jeho viceprezidentkou, hovoří dokonce i o jisté dehonestaci lékařů.

„Vyžadování plateb za výkon konkrétního lékaře je pravicový extremismus v praxi. Je dehonestací většiny lékařů, kteří budou pracovat pouze za plat. Je dehonestací ale i těch špičkových, jejichž práce má vyšší cenu a kteří budou v tomto systému dělat bagatelní výkony za peníze místo náročných výkonů, které nemocní také potřebují. Tato platba zásadně a neoprávněně – protože zdravotní péči platíme všichni již v pojištění -  sociálně rozděluje společnost. Je třeba přiznat, že Nečasova vláda svůj záměr žádného státu a tedy privatizaci všech služeb plní na sto procent," sdělila Gajdůšková ParlamentnímListům.cz.

Nutno dodat, že  unikátní novinka začne platit od 1. června. Pacienti si za jimi vybraného doktora budou moci zaplatit jen u plánovaných operací.  A cena za jednotlivé přednosty nebo primáře se bude lišit nemocnici od nemocnice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…