„V říjnu 2010 zemřel synovi otec. V té době jsme spolu s ním už mnoho let nebyli. Loni v lednu se mi narodila dcera. S oběma dětmi jsem sama. Dědické řízení bylo uzavřeno v červenci 2012,“ popisuje serveru Novinky.cz matka nešťastného dědice.
V dědictví devítiletý chlapec získal dva byty v Teplicích v hodnotě necelých tři sta tisíc korun. Jenže kvůli nehrazení poplatků vznikl již během dědického řízení na jednom z bytů dluh a následně pohledávek začalo přibývat. „V součtu to znamená, že můj syn je povinen zaplatit pohledávky ve výši poloviny celé hodnoty dědictví a k tomu další náklady,“ vypočítává. K tomu je však nutné majetek proměnit na hotovost, což se nedaří. O byty není zájem a navíc na nich naskakují poplatky, které bytová družstva tvrdě vymáhají.
Navíc někdo, kdo měl přístup k majetku zemřelého otce, jeho značnou část ještě před dědickým řízením rozprodal.“ Třeba až rok od úmrtí jsem se v dědickém řízení dozvěděla, že otec mého syna měl nějaké auto. Je pryč,“ vykládá matka.
Zřeknout se problematického dědictví už také nelze- to je možné pouze do měsíce od začátku dědického řízení. „Právníci mi řekli, že tato situace je bezvýchodná,“ uzavírá matka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav