„Je to názor přirozeně pohodlný, už jen proto, že snímá z ramen českého národa jakýkoli pocit zodpovědnosti za nastolení komunistické diktatury a teroru, který potom následoval,“ řekl k tomu podle Radia Praha sám autor na slavnostním křestu knihy v pražském Americkém centru.
Následně připomněl názor exilového spisovatele Egona Hostovského, že českoslovenští demokraté prohráli, protože měli totalitní nepřátele, ale neměli žádné přátele. „Mohli tak sice nenávidět, ale neměli koho milovat,“ připomněl historik spisovatele.
Jako příklad selhání demokratických elit uvedl marnou snahu poslance Národních socialistů Vladimíra Krajiny zmobilizovat příslušníky Sokola: „Krajina šel za náčelníkem Sokola a říkal chystá se krize, to je evidentní, musíte dát Sokolům pohotovost, a ten náčelník Sokola povídá Krajinovi ´to po mně nechtějte, teď je už pozdě a já stejně jedu do Tater na lyžařských závodech,“ popsal Lukeš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav