ODS je strana zájmových partiček. Řekl Klausův souputník

05.12.2011 6:20 | Zprávy

V pražské ODS se v těchto dnech dějí zásadní věci, ukazuje průběh událostí na Magistrátu v posledních dnech. Ale jen z pohledu vnějšího pozorovatele, dodává zakládající člen ODS, bývalý mluvčí Občanského fóra a někdejší volební manažer šéfa modré strany Václava Klause Petr Havlík. Nečasova slova, že jeho bývalou stranu mění k lepšímu, jak uvedl pro Lidové noviny, nepovažuje za příliš vážně míněná.

ODS je strana zájmových partiček. Řekl Klausův souputník
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Premiér a předseda ODS Petr Nečas

Zdálo by se, že mezi občanskými demokraty panují v těchto dnech díky magistrátnímu kolotoči poněkud revoluční poměry, v této partaji nevídané. Sám premiér pak tyto události prezentuje v tisku jako pozitivní vývoj naší největší pravicové strany. Muž, který s Václavem Klausem kdysi stranu zakládal, ale jeho optimismu příliš nevěří. I proto, že Nečas pamatuje první léta Klausovy strany a s opravdovými změnami by měl mít velký problém.

"S výroky o definitivním obratu v Praze bych doporučoval raději ještě chvíli počkat. Ona totiž Praha není jen jedna velká radnice, ale i spousta městských částí, kde způsob klasického fungování dnešní ODS přežívá dále a kmotři jsou zde napojeni velmi pevně. Takže tam ještě uvidíme," upozorňuje server ParlamentníListy.cz Havlík. V celé věci navíc nevidí zásluhu Petra Nečase, byť primátoru Svobodovi vyjádřil plnou podporu. Spíš prý jde o klasický souboj stranických frakcí na život a na smrt.

Změna možná, ale Blažek na obraně? Havlík prostě Nečasovi nevěří

"Chci věřit tomu, že lidé jako je pan Klega nebo ostatní se obrátili na pravou víru ale nevím. Jenže ono asi půjde o náhodnou součinnost s TOP 09, která ve správnou chvíli pochopila, že se v Praze může vrátit do hry. Mocenský kartel starých pardálů z ČSSD a ODS trvá dál. I tak je to pozitivní posun," konstatuje Havlík s tím, že ve světle jiných kroků právě z Nečasovy iniciativy nepůsobí moc věrohodně. Na mysli prý má například jmenování Rudolfa Blažka, bývalé primátorské dvojky ODS hned za Pavlem Bémem, na post klíčového náměstka resortu obrany. "On je přeci praotec klientelistického systému v Praze," diví se Nečasově personální politice Havlík.

ODS podle Havlíka již dlouhou dobu nefunguje jako klasická politická strana, žádné nové proudy nemají šanci se v ní prosadit. Uvádí příklad z jižních Čech, kde podle něj podnikatel a vlivný člen tamní ODS Pavel Dlouhý vnitrostranickými procesy "vybil" všechny své oponenty. "V otevřeném dopise jsem premiérovi ostatně napsal, že když mlčí, tak mu asi vůbec nevadí, že v Plzni vládne pan Jurečko a ve středních Čechách. Ale zároveň si kladu otázku, jestli se s tím dá vůbec něco dělat, když už to zašlo tak daleko. Vždyť to už není strana, ale spíš federace zájmových shluků různých obchodních partiček, které politiku chápou jen jako určitý druh byznysu a nic víc. I kdyby byl Nečas Archanděl Gabriel, tak s tím nepohne, vzal si moc velké břímě," hodnotí Havlík pro ParlamentníListy.cz.

Otevřený dopis Petra Havlíka premiérovi:

Pane premiére, zařadil jste se do „vybrané společnosti" Jurečků a dalších vykuků

Velké strany jsou pro veřejnost spolehlivě uzamčené, malé proti nim nemají šanci

K opravdové změně nejen v ODS, ale i u jiných stran by podle Havlíka bylo třeba angažovat do členství v nich několikanásobně větší počet lidí, kteří by vnitrostranickými volbami ovlivňovali jejich chod. K tomu prý ale nedojde. Takzvaní kmotři a jejich lidé totiž nemusí ani příliš upravovat stranické stanovy, aby tomu zabránili. "Ta nechuť lidí k čemukoliv spojenému s politikou je dokonalou konzervací stávající situace. Ony ty strany dnes už nemají co nabídnout, čímž se vstupu členů vlastně brání automaticky. Proto ta změna může přijít spíš od malých stran," říká Havlík, sám předseda jedné z nich-platformy Občané.cz.

"Veřejnost těm zaprášeným velkým značkám dala dost šancí k obrodě, naděje byly velké a vždy zhasly. ČR je navíc jedinou zemí Východního bloku, kde nedošlo k překreslení politické mapy. Tady se prostě po revoluci vyrojily dvě velké skupiny a ty se uvnitř pouze přeskupují," popisuje redakci realitu posledních let viděnou svýma očima Havlík. Parlamentní strany také konkurenci znemožňují politikou štědrých státních příspěvků, ze kterých za volební období dostanou hodně slušnou sumu. Postavte pak proti nim s omezenými prostředky kampaň," popisuje Havlík přerod české demokracie v oligarchii.

Nečas má prý při snaze změnit ODS i další reálné překážky. Ve straně je přes dvacet let a dosti dlouhou dobu patří mezi důležité modré hráče. Navíc jeho zaujetí politikou z něj dělá profesionálního politika, který se podle Havlíka nikdy nesetkal s realitou na ulici. "Stejně jako třeba mladý pan Benda, ten je tam skoro stejně dlouho a já ho tedy rozhodně nemohu považovat za představitele reformního proudu, byť je tak označován. A stejně i Nečase," nechal se slyšet spoluzakladatel ODSky.

Nyní je prý přesně ta správná doba, aby do politiky vstoupili lidé, kteří stáli dvacet let mimo. "Pak bychom se mohli dočkat stavu, kdy o politice vlastně nevíte. Dobrá politika se totiž vyznačuje tím, že ji občané vnímají vzdáleně jako běžnou správu země a věnují se jiným věcem. Chodí jen k volbám," popisuje vysněnou situaci lídr mimoparlamentní strany.


Čtěte také:


Foto: archiv


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…