Na prováděcí zákon se sice zákon o rozpočtové odpovědnosti odvolává, ale stále neexistuje. "Podle našeho názoru je to naprosto nepřijatelné. Již samotný tento fakt nás vede k přesvědčení, že takto podaný návrh nelze se vší vážností vůbec projednávat a je nutno ho odložit," píší ve svém stanovisku Martin Fassmann a Jaroslav Ungerman.
Navíc se odbory obávají, že finanční ústava zhorší hospodářskou a sociální situaci v Česku. Další, co totiž ČMKOS vadí, je vytvoření Národní rozpočtové rady. Ta by na provoz a platy členů dostávala ročně 50 milionů korun. "Pro aparát o 10 až 15 lidech je na platy uvažováno 15 milionů korun a celkově pak na celou radu 50 milionů. Jistě to stát unese, ale pro koho jsou vlastně tato teplá místečka uchystána?" ptají se.
Členové rady by byli voleni Poslaneckou sněmovnou. "Podle našeho názoru je vytvoření Národní rozpočtové rady zcela zbytečné. Je to jen další pokus jak vzdálit rozhodování o hospodářské politice od volených institucí," kritizují odborníci. Podle nich není jasné, komu by byla rada odpovědná.
Členové vlády ale finanční ústavy dále obhajují. "Hlavním cílem návrhu ústavního zákona je dosáhnout zdravých a dlouhodobě udržitelných veřejných financí České republiky, které jí poskytnou dostatečný prostor pro rozhodování při realizaci rozpočtové a fiskální politiky a zajistí respektování mezinárodních závazků," stojí v důvodové zprávě zákona.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan