Odsoudili vás spravedlivě, řekl soud té, které Klaus dal milost

02.04.2013 12:03 | Zprávy

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost zakladatelky Metropolitní univerzity Praha Anny Benešové, která byla odsouzena za korupci a zpronevěru. Tímto ÚS potvrdil, že soudy, které se případem zabývaly, nijak neporušily její základní práva. Rozhodnutí ale nemá praktický dopad, trest vězení se čtyřletou podmínkou Benešové prominul exprezident Václav Klaus.

Odsoudili vás spravedlivě, řekl soud té, které Klaus dal milost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

Benešová se domáhala zrušení všech soudních rozhodnutí v její věci. Podle Ústavního soudu ale justice postupovala správně. "Řízení vedoucí k pravomocnému odsouzení lze označit za řízení spravedlivé," napsal v usnesení soudce zpravodaj Miloslav Výborný. Informuje o tom server Lidovky.cz.

Anna Benešová podle rozsudku nechala na své univerzitě studovat 50 zájemců bez školného, mezi kterými byli zaměstnanci pražského magistrátu, městských částí nebo Úřadu průmyslového vlastnictví. Soudy to vyhodnotily jako formu korupce.

Úplatky a zpronevěra

Ředitelka se provinila i tím, že na náklady univerzity zrekonstruovala svůj byt a dům. Mimo to měla údajně předávat úplatky v obálkách s prospekty univerzity. Dala prý například 50 tisíc korun úřednici, aby ovlivnila výši ceny pronájmu budovy pro univerzitu.

Prezident Václav Klaus dal Benešové milost loni v únoru. Odůvodnil ji tím, že těžce nemocný manžel Benešové potřebuje pomoc a že nebyla v minulosti trestaná. Toto zdůvodnění však kritizoval žalobce Marek Bodlák, podle kterého jí podmíněný trest v péči o manžela nijak nebránil.

Jak navíc Lidovky.cz zjistily, Benešová se znala s tehdejší první dámou Livií Klausovou, jejichž schůzky zachytily policejní odposlechy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…