Okamura jako Obama. Žadonit o hlasy je staré, dělá to jinak

29.02.2012 4:37 | Zprávy

Je možné už v tomto období dělat politickou předvolební kampaň, či nikoli? Zřejmě ne, tedy pokud jde o politika. Schválená přímá volba prezidenta ale umožňuje kandidaturu na post hlavy státu i nezávislému kandidátovi, a ten si může dělat, co chce. Dokonce na svou kampaň získávat finanční prostředky. Princip vysvětlil pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Okamura jako Obama. Žadonit o hlasy je staré, dělá to jinak
Foto: hns
Popisek: Tomio Okamura

„Uzákonila se sice přímá volba prezidenta, ale některé nejdůležitější věci v tom zákonu chybí. Ten, kdo se do té volby bude chtít zapojit, může využít této mezery ve svůj prospěch, třeba tak, jak to dosud nebylo u nás možné ani přípustné. Dejme tomu, pokud by svoji kandidaturu na Hrad skutečně potvrdil třeba Karel Gott nebo Daniel Landa, ještě před oficiálním termínem, kdy lze kampaň zahájit, by mohli získávat hlasy lidí na svých koncertech. Těžko by se dalo věřit tomu, že by na těch svých koncertech nevyužili možnosti diváky o svých záměrech a plánech informovat, a tudíž být o krok napřed před ostatními kandidáty. Opravdu by se dalo hovořit o předvolební kampani, jaká dosud u nás nebyla. Zvláštností by pak bylo to, že by tok peněz probíhal poněkud opačným směrem. Zatímco politici si na kampaň musí sehnat finance, jmenovaní zpěváci, ale třeba i v poslední době často jmenovaný Tomio Okamura, by ještě nějaké finance získali ze vstupného,“ popsal ParlamentnímListům.cz nový možný volební fenomén politolog Zbořil.

Dlouhodobý záměr o cestě na Hrad?

Ačkoli ani Tomio Okamura dosud oficiálně svoji kandidaturu na Hrad nepotvrdil, a říká, že není stále na pořadu dne, o jeho ambicích ověřit si důvěru lidí v něj při podzimních volbách do Senátu, už štěbetají i vrabci na střeše. A i když to Okamura nepřiznává, z jeho vyjádření v minulosti se také dá usuzovat, že jistý tah na „politické mety“ mu není zcela cizí.  

Například když vloni v srpnu dělal Tomio Okamura rozhovor pro ParlamentníListy.cz,  odpověděl na přímý dotaz na to, zda se nechystá usilovat o post hlavy státu, takto:  "Ptáte se, co říkám na výzvy, že bych měl jít na Hrad? Co se týká mé osoby, tak si myslím, že prezidentem by měl být člověk, který mnohem více pracuje pro veřejnost, mnohem více ukáže, že je společensky prospěšný pro tuhle společnost. Že pro ni dlouhodobě pracuje, že se snaží špatné věci posouvat k řešení a změně, že má dlouhodobě pevné názory. Takového člověka si já představuji jako prezidenta. Necítím se na to...," řekl tehdy.

„To by tedy měl být člověk, který tu s námi každý den šlape chodník. Každý den se vyjadřuje k tématům, každý den lidem říká své názory... každý den se lidi mohou s jeho názory konfrontovat, jestli s nimi souhlasí... nebo ne.. ten by měl být prezidentem. Kdo umí jít s kůží na trh," uzavřel Okamura svoji představu nového kandidáta pro ParlamentníListy.cz s tím, že by uvítal přímou volbu hlavy státu. A ta je už realitou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…