Ostravští oceláři z Nové huti: Nahoře netuší, jak obyčejní lidé živoří

28.08.2012 20:07 | Zprávy

REPORTÁŽ Ozvěny z ocelového města alias Nové huti v Ostravě nejsou zrovna písní o šťastných zítřkách. Dříve neslo jméno komunistického prezidenta Klementa Gottwalda, teď příjmení jedné z nejbohatších rodin světa Mittal. Většina místních zaměstnanců, přestože jsou v práci spokojení, nadává na vlastní vládu, kudy chodí.

Ostravští oceláři z Nové huti: Nahoře netuší, jak obyčejní lidé živoří
Foto: Hans Štembera
Popisek: ArcelorMittal Ostrava je největší hutní společností v České republice

Na střeše správní budovy největšího výrobního areálu v zemi je ještě k vidění kulometné hnízdo, odkud asi milicionáři chránili od zakládajícího roku 1951 Novou Huť Klementa Gottwalda před napadením revanšisty z kapitalistického Západu. V nedávné době sem na obhlídku firmy, kterou koupil už v roce 2003, dvakrát přiletěl v helikoptéře šéf dnes největší ocelářské skupiny na světě a šestý nejbohatší muž zeměkoule Lakšmí Mittal. Co epocha, to jiné obavy. Ty dnes vzbuzuje pokračující nestabilita na trhu s ocelí spojená s táhlou hospodářskou krizí.

Odborářů jen polovina

Nicméně na první pohled to není znát. Areál ArcelorMittal Ostrava hučí a syčí jako každý den. I když je komplex Nové huti v prostoru Kunčic, Kunčiček a Bartovic vlastně takovým propojeným ocelovým organismem. Vše začíná v koksovně, která je jednou ze tří posledních v Česku. Odtud se koks, s prachem z něj, rudou a vápencem, zjednodušeně řečeno, dostává do vysoké pece, přičemž se do ní vhání předehřátý vzduch. Vypadá jako kuželovitá vesmírná raketa, v níž je teplota až 1350 stupňů Celsia. Z otvoru v peci vytéká oranžovožlutá hmota korytem v písku. Železo je těžké, takže prvním otvorem vytéká dolů do doutníkového vagonu. Nikdo mu tady neřekne jinak, než veronika. Struska je lehčí, takže se odvádí dírou o kus dál. „Máme celkem čtyři podobné pece, ale poslední je v útlumu,“ říká jeden z mužů oděných do azbestového obleku.

V Nové huti je prý jen devětapadesát procent odborářů. „Teď jich ubylo, protože hodně lidí odešlo na padáky. Na sklonku loňského roku proběhlo další větší propouštění a vyplácel se padák v hodnotě třiadvaceti platů. Přišli i za mnou, ale můj padák by musely zaplatit odbory, čehož nechci zneužít. Když se zvýší poptávka, přijmou se agenturní pracovníci. Náš personální ředitel prý dohlíží, aby je agentury necigánily na penězích. Do odborů se ale nepřihlásí, protože jsou zde jen na pár měsíců a nestojí jim to za to,“ reaguje odborář Josef Lejsek na podivení, že zrovna tady nejsou odborářské organizace silnější. Právě on je předsedou základní organizace vysokých pecí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…