Pane Kubice, přijďte do práce a podejte zprávu. Sněmovní peklo kvůli Opencard

27.03.2013 10:13 | Zprávy

Začátek jednání Poslanecké sněmovny byl nečekaně horký. Ke sporům došlo už při schvalování programu schůze, neboť místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek požádal, aby na jednání byl zařazen bod „Zpráva o postupu policie v kauze Opencard“.

Pane Kubice, přijďte do práce a podejte zprávu. Sněmovní peklo kvůli Opencard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Kalousek s ministrem vnitra Kubicem

Zaorálkovi se zejména nepozdávalo, jakým způsobem vládní politici, zejména vedení koaliční TOP 09, kritizovali obvinění pražských radních v této kauze. To je podle něj další vládní útok na nezávislost policie.

„Kdykoliv byl zatčen někdo z ČSSD, tak i když nám to vadilo, tak jsme to akceptovali. A to jsme prosím pěkně opozice, takže bychom mohli říkat, že je to kampaň proti nám,“ zvolal od řečniště Zaorálek. „Vy máte ministra vnitra, měli jste palec na výměně policejního prezidenta, a přesto tady na tiskových konferencích vykřikujete, jak je to ovlivňováno proti vám,“ podivil se.

Poté vystoupil předseda Věcí veřejných Vít Bárta. „Jsme u toho, že lidé z GIBS a policisté, kteří policii vládli předtím, než byla nezávislá, odstranili nezávislého policejního prezidenta Lessyho,“ připomněl oblíbené véčkařské téma. „Pan premiér je velmi otevřený a říká nám to natvrdo - jeho vládě nebudou vládnout policejní plukovníci,“ uvedl dále.

„Pan premiér taky kdysi tvrdil, že kdyby byl někdo v ODS obviněn, tak by přestal být jejím členem ještě předtím, než by si stačil převzít obsílku. Kde jsou dnes tyto větičky o presumpci viny?“ ptal se poté Vít Bárta.

Ke slovu se dostal i předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc, který se vrátil ke slovům o politizaci policie: „OD ČSSD jste tady nikdy neslyšeli, že policie je zpolitizovaná. To tu slyšíme pořád jen z vlády,“ uvedl. Pak se opřel do nepřítomného ministra vnitra Jana Kubiceho, který by podle něj měl své podřízené proti vládním kolegům bránit. „A ministr vnitra Jan Kubice se nikdy policie nezastal a neřekl, že jeho lidé pracují nezávisle,“ upozornil Tejc. „Vzpomínám si, jak ještě jako policista z ÚOOZ říkal, že nám tu politici zasahují do vyšetřování. Kde je dnes ten statečný plukovník Kubice,“ zvolal opoziční poslanec.

Následně ministra vnitra jeho stínový protějšek vyzval, aby poslancům podal zprávu o vyšetřování, která by pomohla věc objasnit. „Vyzývám ministra vnitra, aby se dostavil, přišel do práce a řekl nám, jak to teda je,“ zakončil Tejc. Ministr vnitra vstoupil do sálu ve chvíli, kdy mu předseda poslanců ČSSD chtěl přítomnost přikázat usnesením sněmovny.

Další vývoj v dopolední sněmovně ZDE


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…