Pavel Bém: Povím vám skutečnou pravdu o Opencard

27.03.2013 19:43 | Zprávy

Deset pražských radních bylo obviněno kvůli předražené Opencard. Překvapivě to ale jsou radní současní, kteří u zrodu projektu nestáli. K celé kauze se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil bývalý pražský primátor Pavel Bém.

Pavel Bém: Povím vám skutečnou pravdu o Opencard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý primátor Prahy Pavel Bém

Původním účelem projektu bylo podle Béma ulehčil lidem život. Spojoval MHD, parkování, vstup do knihovny nebo mělo být možné pomocí karty na některých místech platit. "Těžko lze takovému záměru něco vyčíst. Představuje zjednodušení a zkrácení interakcí, které probíhají mezi občanem a veřejnou správou a které, přiznejme si, nejsou v dnešní praxi vždy ideální. Projekt byl schválen v roce 2005, a to koalicí ODS a ČSSD," objasňuje pro ParlamentníListy.cz Bém.

Nevýhodné smlouvy uzavřelo současné vedení města

Exprimátor také říká, že společnost Haguess byla vybrána v otevřeném výběrovém řízení, které po podepsání smluv v roce 2006 schválil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. "V roce 2008 získala Rada hlavního města Prahy poznatky o tom, že některé ze smluv nemusí být pro město výhodné tak, jak by si přálo, a i s ohledem na rostoucí náklady projektu postupně Rada hlavního města Prahy zadala zpracování tří na sobě nezávislých auditů. Jejich závěry se od sebe věcně i právně poměrně významně lišily, přesto z nich vzešla desítka doporučení, která byla následně realizována," uvedl Bém.

Došlo prý tak ke zlevnění projektu, změnily se licenční podmínky a byli zveřejněni akcionáři firmy Haguess. "Pokud se dnes paní radní Vorlíčková či kdokoliv jiný vymlouvá na omezující licenční podmínky z roku 2006, které neumožňují vypsat otevřené a veřejné výběrové řízení, pak lže. Firma Haguess dnes NENÍ jedinou firmou, která může na základě tzv. "velmi výhodných smluv" pouze sama spravovat a udržovat systém kartových center," tvrdí exprimátor.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…