Už v devět hodin ráno se u koleje Josefa Hlávky v Praze uskutečnila pietní vzpomínka na události roku 1939, kdy došlo k zatčení a popravě vedoucích představitelů studentské organizace a internace stovek studentů v koncentračních táborech. Zároveň bylo rozhodnuto o uzavření českých vysokých škol. Na pietní akci promluvil prezident Václav Klaus a zúčastnil se jí i premiér Petr Nečas a ministr obrany Alexandr Vondra.
Mezi pravidelné účastníky této vzpomínkové akce patří i předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková, pro níž je toto datum mnohem více spojeno s rokem 1939 než událostmi o půl století později. „Z hlediska historických faktů se zavraždění studentů a zavření vysokých škol jeví dnem pietnějším než sametová revoluce," říká pro ParlamentníListy.cz Bobošíková s tím, že se ani ona, ani její strana nechystají teatrálně připojovat k akcím připomínajícím rok 1989.
Politické špičky se vystřídají na Národní třídě
Na stejném místě pořádala půl hodiny po poledni pietní akt za studenty popravené a umučené nacisty Pražská rada KSČM. Také Iniciativa Ne rasismu vztáhla svou akci k Mezinárodnímu dni studentstva. Pochod pod heslem „17. listopad patří studentům, ne neonacistům" začala dvě hodiny po poledni na Betlémském náměstí v Praze.
Události roku 1989 si veřejnost i politici připomněli především na pražské Národní třídě. Postupně se zde vystřídala ČSSD v čele s předsedou Bohuslavem Sobotkou, premiér Petr Nečas a v jedenáct hodin položil květiny k pamětní desce prezident Václav Klaus. Přišli i účastníci průvodu, který následoval po mši, jíž jako poděkování za 22 let svobody byl v kostele Matky Boží před Týnem sloužit od deseti hodin kardinál Miloslav Vlk.
Svoboda není samozřejmost, připomíná John odkaz
Za Věci veřejné si výročí sametové revoluce připomněli půl hodiny před polednem předseda Radek John a místopředsedkyně Karolína Peake. Podle vicepremiérky by více než kdy jindy mělo v tento den zaznít, že i když se to mnohým nezdá, je dnes o mnoho lépe než tehdy. „Měli bychom si toho vážit a děkovat Pánu Bohu, že žijeme ve svobodě, v míru a v zásadě i ve zdraví," uvedla pro ParlamentníListy.cz Peake.
„Odkazem 17. listopadu roku 1939 i 1989 je pro mě zejména to, že svoboda není samozřejmost a danost, ale musí být postavena na zdravém sebevědomí, úctě k právu a vzájemné pokoře. A to jak ze strany státu a veřejné moci, tak i od občanů," přidal se pro ParlamentníListy.cz předseda VV Radek John.
OPONA bude chtít demisi vlády
Památný den bude ale hlavně ve znamení protestů proti tomu, kam se společnost za 22 let demokracie dostala. Ve 13 hodin odstartoval na Staroměstském náměstí happening Spojenectví práce a solidarity proti vládní podobě reforem. Pořadatelé „pohřbili" iluze o demokracii a šancích roku 1989. Akce, kterou podpořily odbory, se zúčastnil také předseda ČSSD Sobotka.
V hlavním městě bude dále živo i celé odpoledne. Na demonstraci na Václavském náměstí uskupení Obecná porada o nápravě (OPONA) požaduje demisi vlády. Od 15 hodin se na stejném místě u sochy svatého Václava koná hlavní demonstrace iniciativy ProAlt a dalších občanských hnutí proti vládní podobě reforem.
SLEDOVALI jsme dění na Václavském náměstí ZDE
Akce ProAlt i DSSS začnou současně kousek od sebe
„Věřím, že se na demonstraci nesejdou stovky, ale tisíce," poznamenal pro ParlamentníListy.cz ještě před začátkem akce mluvčí ProAlt Jiří Šteg. „Myslím si, že díky tomu datu i úsilí věnovanému přípravě i vylepování letáků by účast měla být výrazně vyšší než při naší poslední akci," doufá i socioložka Tereza Stöckelová, která patří k nejviditelnějším tvářím iniciativy. Za hlavní tahák demonstrace oba svorně uvedli vystoupení Slavoje Žižka, slovinského filosofa čerpajícího z tradic Marxe a Hegela.
Tři hodiny po poledni začalo na Jungmannově náměstí shromáždění s názvem Proti politickým procesům v ČR, které pořádá Dělnická strana sociální spravedlnosti. S projevem vystoupil předseda Tomáš Vandas a zástupci národně orientovaných organizací. Po demonstraci plánují pořadatelé pochod Národní třídou.
V pohotovosti bude několik stovek policistů
Pražský magistrát žádnou akci v hlavním městě nezakázal, policie však je v pohotovosti. „V ulicích je několik stovek policistů pořádkové a dopravní služby a pro řešení případných nestandardních situací bude připraveno šestnáct policistů antikonfliktního týmu, který bude posílen o další čtyři kolegy z Brna," uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.
K věci:
-
Komunisté lidem: V '89 vám lhali. Nemluvili o nezaměstnanosti, bídě...
-
Po dlouhé nemoci zemřel symbol 17. listopadu. Hodně smutný protest
-
To si myslíte, že za komunistů bylo líp? Benda z ODS o 17. listopadu
Foto: Hans Štembera
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník