Ještě v roce 2010 řada lidí věřila, že se vládě premiéra Petra Nečase podaří snížit míru korupce. Dnes už témuž věří jen šestnáct procent občanů. O aktuálním plánu vlády boje s korupcí v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize dnes diskutovali vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM), předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a Stanislav Beránek, analytik Transparency International.
"Všichni politici se naučili protikorupční mantru, ale obávám se, že diváci už k těmto debatám o korupci mohou být skeptičtí, protože jen málo toho bylo realizováno. Kdybych měl oznámkovat snahy vlády o boj s korupcí, byl bych velmi skeptický. Vidím to někde mezi trojkou a čtyřkou," uvedl v úvodu pořadu Beránek.
Ukradnou úředníci ministrovi jeho resort?
Diskutující se shodli také na tom, že Česku notně schází zákon o státní službě. Zatím poslední návrh tohoto zákona spadl ze stolu, protože byl příliš komplikovaný a věnoval se především vzdělávání úředníků. Bělobrádek poukázal na to, že se o boji s korupcí stále mluví, ale na důležitých postech schází lidé, kteří v praxi s korupcí bojují. Výjimku již dnes představuje Libor Michálek, který se i s podporou lidovců dostal do Senátu.
"Zákon o státní službě musí obsahovat oddělení úřednických a politických míst, ochranu oznamovatelů korupce v rámci veřejné správy a dát úředníkům také jakousi jistotu kariérního řádu a musí obsahovat také cesty, jak se zbavit úředníků, kteří nedostojí požadavkům na úředníky," prohlásil Beránek. O systém kontroly tu ale politici příliš nestojí. Podle jeho názoru zde schází např. i orgán, který by kontroloval financování stran.
Peake v této souvislosti vyjádřila jistou obavu politiků, že jinak nakonec úředníci jejich resort ukradnou. Ministr by podle jejího názoru měl mít určitý prostor k provádění svých politických představ.
Politická scéna je rozdělená. ODS a ČSSD o dohledový orgán nestojí, tvrdí Peake
"Není ale pravda, že by politici napříč spektrem odmítali dohledový orgán nad financováním stran. Na české politické scéně je to tak, že TOP 09, Věci veřejné a LIDEM o zřízení takového orgánu stojí, ale ODS spolu s ČSSD a KSČM s tím nesouhlasily," prozradila v pořadu Peake. Podle jejího názoru ale není správnou cestou, aby financování stran hlídal Nejvyšší kontrolní úřad, pokud v něm sedí vysloužilí politici. Přesto by mělo dojít ke zprůhlednění financování stran na základě návrhu zákona o financování stran i bez dohledového orgánu, se kterým teď pracuje ministerstvo vnitra. Peake věří, že extrémně neprůhledná strana by mohla být v krajním případě i zakázána. To je také důvod, proč Peake stále ještě sedí ve vládě. Věří totiž, že se stávající systém podaří pozměnit.
Beránek k tomu poznamenal, že transparentní účet, který mají některé české politické strany a museli je mít i prezidentští kandidáti. Právě první přímá volba ovšem podle odborníka ukázala, že např. díky nejrůznějším slevám u reklamních agentur lze leccos zamlžit. Zákon ale také kandidátům ukládá povinnost zveřejnit své účetnictví do šedesáti dnů od skončení voleb a Beránek ubezpečil, že Transparency International financování kampaní dosleduje až do konce.
Šlouf lže, prohlásil kategoricky Bělobrádek
V první hodině pořadu přišla řeč i na někdejšího spolupracovníka Miloše Zemana Miroslava Šloufa, který po zvolení Zemana prezidentem přiznal, že v kampani podával Zemanovi pomocnou ruku a k témuž je ochoten i po prezidentských volbách. Server Aktuálně.cz k tomu poznamenal, že se Šlouf sešel i s pražskými lidovci. Tuto informaci ale Bělobrádek jednoznačně popřel. Lidovci prý nepotřebují hovořit ani se Šloufem, ani s jinými lobbisty podobného typu.
"Musím jeho slova odmítnout. Pan Šlouf nemluví pravdu. Celostátní vedení KDU-ČSL jednoznačně podpořilo Karla Schwarzenberga, takže, i kdyby to byla pravda, pak by pan Šlouf ve svých snahách neuspěl," poznamenal Bělobrádek.
ČSSD a ODS potopily rozšíření pravomocí NKÚ
Současná vláda se pokoušela i o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu na finanční operace obcí a krajů. Beránek k tomu v závěru pořadu poznamenal, že se ČSSD a ODS dopředu dohodly, že tuto novelu ústavy nechají projít, ale v praxi pak v Senátu postupovaly jinak. Podle Peake sociální demokraté se už dopředu k této úpravě stavěli negativně. Je tedy otázka, zda má smysl podobný zákon předkládat znovu, pokud k jeho prosazení již teď chybí politická vůle.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák