Zástupci vedoucího kanceláře prezidenta republiky Petru Hájkovi tato petice, která vyzývá, aby se Česká republika připojila ke smlouvě o fiskální unii EU, připomíná podobné petice a výzvy z doby komunismu na podporu solidarity se socialistickým táborem a Sovětským svazem.
Pragováci a omezená suverenita
“Když se tato výzva objevila, nejprve mě napadlo, že jde o typickou pátou kolonu která má v zájmu protivníka rozložit zemi zevnitř. Pak jsem si uvědomil, že tak vážné to není, že se to spíše podobá Antichartě. Ostatně mnohá jména by tomu napovídala. A jejich pozdější výmluvy, že vlastně ani nevědí, co podepisovali, to by na to také sedělo. Jenže ani tato analogie není přesná. Nejvíce mi to svým duchem asi připomíná ´slavný´ dopis 99 pragováků z července 1968 do Sovětského svazu. Psali, že to takhle nejde dál, že Československo musí zůstat součástí socialistického tábora. A – také kvůli nim – zůstalo. Brežněvova doktrína ´omezené suverenity´ není mrtvá, jak se v listopadu 1989 mnohým z nás zdálo. A žije i duch ´věrných pokrokových pragováků´. V Řecku se určitě neobjeví. U nás je to tradice,” povzdechl si vicekancléř Hájek.
Celá petice ZDE
Hájek připomíná, že pravidelně, když se naše země protivila velmoci, která si na náš stát aktuálně činila nárok, objevila se nějaká velmi podobná skupina „uvědomělých“.
Věční komsomolci a kolaboranti. Za třetí říše, Sovětské unie i Evropského svazu
“Vzpomínám, jak jsem nevěřil svým očím, když jsem si v dobových novinách prohlížel fotografie z manifestace Čechů za Říši a poznával tam spoustu známých intelektuálů, umělců a novinářů, kteří později stejně oddaně budovali komunismus. To jsou ti věční svazáci, komsomolci za všech režimů, intelektuální avantgarda, pokrokoví světoobčané, kteří vidí dál než jen na ten ubohý ´čecháčkovský dvoreček´. Kolaboranti z přesvědčení. Pragováci naší doby. Legrační i hroziví,” říká Hájek.
Petice Tomáše Halíka, Jiřího Pehe, Moniky Pajerové a spol. je podle Hájka stejně tak směšná i vážná. “Je tragikomická. Jako dopis pragováků. Smáli jsme se jim, ale pro vládce Sovětské unie to byl současně argument o vládě odtržené od zájmů lidu a nutnosti ´bratrské pomoci v zájmu světového míru´. To mi už zní trochu povědomě. A ještě více slova pokrokového pragováka Tomáše Halíka, signatáře petice: ´Demonstrace neochoty k solidaritě se zbytkem EU pochopitelně vyvolává otázku, zda naše vláda tím neustupuje těm politickým kruhům, kterým jde v posledku o určitý druh politického záškodnictví vůči celému evropskému projektu´.
“Kdepak Anticharta, ta je ještě daleko před námi! Jsme teprve na začátku „obrodného procesu“. A jeden jejich Dubček už ohlásil kandidaturu na Hrad,” uzavřel své zamyšlení Hájek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík