Picek hájí zakázku za miliardu. Ušetříme i bez výběrového řízení, říká

23.03.2013 8:03 | Zprávy

Nový ministr obrany Vlastimil Picek posvětil prakticky ihned po svém nástupu do funkce kontrakt za 1,2 miliardy korun na zajištění ochrany bezpečnostních skladů. Kontrakt získá firma Trade Fides bez řádného výběrového řízení. V minulosti navíc čelila podezření z korupce. V rozhovoru pro sobotní Lidové noviny Picek své rozhodnutí rezolutně hájí. Hovoří také o práci pro exprezidenta Václava Klause a účasti na vládě.

Picek hájí zakázku za miliardu. Ušetříme i bez výběrového řízení, říká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Vlastimil Picek

"Bezpečnost skladů není triviální záležitost – v šesti objektech se nachází 30 tisíc tun munice. Dosavadní zkušenosti armády a vojenské policie, které jsou hlavní uživatelé této služby dodávané firmou Trade Fides, jsou pozitivní. Navíc dosavadní dodavatel je držitelem bezpečnostní prověrky NBÚ a má zkušenost s touto činností. Podle stávajících smluvních podmínek platíme za střežení šesti muničních skladů kolem 330 milionů s DPH ročně , podle nově vyjednaných podmínek, kdy je již splacena velká část počátečních investic dodavatele, bychom měli platit 185 milionů s DPH. Podmínky jsou tedy jednoznačně výhodnější," podotýká nový šéf resortu obrany.

Léta s Klausem a účast na vládě

Jako ministr se chce obklopovat lidmi, kteří neodkývají všechno, co řekne. Nebrání se diskusi o dění v resortu se spolupracovníky. To je prý jedna z věcí, kterou se naučil, když pracoval jako náčelník Vojenské kanceláře exprezidenta Václava Klause. Ve funkci působil čtyři roky a v rozhovoru prozradil, že s Klausem vedl např. debaty o profesionalizaci armády. Klaus tomuto kroku nebyl příliš nakloněn, ale postupem času prý uznal, že je to dobrý krok.

Tříbit své názory v diskusi má podle Picka svůj význam i s ohledem na to, že se jako ministr účastní zasedání vlády, kde se účastní hlasování o řadě věcí. Rozhodně to prý není tak, že by měl široký tým poradců, kteří by mu připravovali podklady pro hlasování v sociálních věcech, ve zdravotnictví a podobně. Vyslechne si stanoviska ministrů a pak se bude rozhodovat na základě vlastního uvážení. Nepřiklání se k žádné politické straně a má svou hlavu. Picek také rezolutně odmítá spekulaci, že by ho premiér Petr Nečas instruoval v tom, jak má v tom či onom případě hlasovat.

Jako ministr obrany s vlastní zkušeností z armády chce především dotáhnou projekty, které odstartovaly za jeho předchůdce v úřadě exministra Alexandra Vondry (ODS). Rád by také naplnil koncepci přijatou na ministerstvu v letech 211 a 2012. Stojí za připomenutí, že vicepremiérce Karolíně Peake (LIDEM), která na ministerstvu obrany také působila, a to osm dní, vadí na Pickovi právě to, že působil v armádě. Podle jejího názoru by měl ministerstvo řídit "civil".

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…