V pátek a v sobotu v pražském Centru současného umění DOX probíhá Pražská konference 2014, zaměřená na evropské dialogy Václava Havla. Název Občan, moc a demokracie v evropské krizi mnohé napovídá. S velmi zajímavými a místy odvážnými myšlenkami vystoupil mimo jiné hned v úvodu i Petr Pithart. (Bývalý předseda české vlády v rámci federace, bývalý předseda a dlouholetý místopředseda Senátu Parlamentu České republiky. Po sametové revoluci krátce i poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění za Občanské fórum, počátkem 90. let politik Občanského hnutí, pozn.red.).
„Chci zdůraznit, že vše, co říkám, jsou jen slova mé osoby. Nejsem politik, a tak je berte jen jako čistě mé osobní názory, postoje a úvahy, i když se vám mohou zdát místy nepříjemné,“ předeslal Petr Pithart nejprve před novináři a později u řečnického pultu konference. Dopředu uvedl také to, že jeho projev možná bude zahrnovat i některé omyly a pocity – nicméně právě takový se ho rozhodl pronést.
Občané nejsou bezmocní, nesmí tomu uvěřit
Jak dodal, recept na vyřešení současné krize legitimity Evropské unie není. Na mysli tím měl nějaký univerzální a jednoduchý. Připomněl pak i fakt, že řada občanů upozorňuje na to, že jsou v současné krizi naprosto bezmocní.
„To ale není pravda. Občan není bezmocný, on je velmi důležitý, ale je velmi důležitý, pokud je aktivním občanem. A na to mnozí zapomínají. I v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu, které nás čekají již letos. Je důležité, aby každý člověk byl aktivní v případě, kdy nějaká starost přesahuje jen jeho osobní zájmy - i taková aktivita má své místo a nesmí se na ni zapomínat. Pokud se tak stane, z občana bude skutečně jen pouhý ‚pomysl‘. Nutno dodat, že podobnou krizi zažívají lidé nejen u nás, ale i v jiných státech a demokratických orgánech Evropské unie. Dá se hovořit o krizi legitimity stranictví. A ta se projevuje – jak u nás, tak i za hranicemi naší země. Důkazem toho je, že nedávné parlamentní volby vyhrála dvě hnutí, která stojí a padají se svými vůdci. Přitom jedno z nich je dokonce členem vládní koalice,“ uvedl Pithart s jasnou narážku na hnutí ANO Andreje Babiše a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. V popisu obrázku dnešního stavu a krize však pokračoval dál.
Krize se projevuje. I proto, že v Bruselu tlačili příliš na pilu, míní Pithart
„Krize se projevuje i v oblasti zastupitelské demokracie, dotýká se ale i rizik spojených s přímou demokracií, po které volá stále více hlasů. Bohužel, to vše je také důsledkem toho, že se v Bruselu příliš někdy tlačilo, jak se říká, na pilu. V některých záležitostech ti evropští politici možná předběhli dobu, ale někdy připravili možná až nesmyslná rozhodnutí, jen aby obhájili štědré platy. V každém případě tím zcela zbytečně vložili zbraně do rukou těm, co jsou euroskeptiky,“ konstatoval Petr Pithart před více než třemi sty předními českými i zahraničními politology, diplomaty i novináři.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Alena Hechtová