Pochmurná vize globální společnosti: Korporace si prý chtějí přivlastnit i vodní zdroje

20.05.2013 18:21 | Zprávy

V řadě zemí se v posledních letech často objevují protesty proti novým asociálním zákonům, které zavádějí neoliberální vlády. Lidé se ptají, co proti tomu mohou efektivně dělat a jak se bránit. Stále častěji se - zatím až na malé výjimky výhradně v zahraničí - setkáváme i s tím, že občanské organizace a sociální hnutí využívají prvky mezinárodního práva a tvořivým způsobem je uplatňují v boji proti globálnímu kapitalismu. Jenže... Mají šanci uspět?

Pochmurná vize globální společnosti: Korporace si prý chtějí přivlastnit i vodní zdroje
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Protest proti globálnímu kapitalismu

Touto problematikou v širokých záběrech se zabývá kniha Marka Hrubce nazvaná Od zneuznání ke spravedlnosti aneb Kritická teorie globální společnosti a politiky. Kritizuje sociální, politické a kulturní zneuznání v prostředí globálního kapitalismu a analyzuje, jakým způsobem lidé usilují o spravedlnost od lokální roviny až po rovinu globální. Kniha, která vyšla na sklonku roku 2011, po delší době předkládá celkovou teorii společnosti a politiky od českého autora.

Mimo jiné rozebírá například ve svých tezích právo na vodu. Může se to zdát směšné v zemi jako je Česko, kde většině lidí připadá normální otočit kohoutkem a pouštět litry vody, která je v jiných místech tím nejvzácnějším artiklem. I proto dosavadní mezinárodní dohody o liberalizaci obchodu nesměly a nesmí dosud schopnost žádné země plně toto právo zmenšovat.

„Státy, smluvní strany, které jsou členy mezinárodních finančních institucí, zvláště Mezinárodního měnového fondu, Světové banky a regionálních rozvojových bank, by měly podnikat kroky, které zajistí, že na právo na vodu bude brán zřetel v rámci jejich politik poskytování půjček a jejich úvěrových politik a dalších mezinárodních opatření,“ připomíná autor Hrubec. Jenže...?

Stane se voda dalším majetkem korporací, které budou díky ní lidstvo lépe ovládat?

Jak upozorňuje portál AC24.cz a také naturalsociety.com, je otázkou, zda patří voda k svobodným a základním lidským právům. Na stole a dost možná již delší čas i v jednání je totiž také myšlenka na to, aby veškerá voda na planetě patřila velkým korporacím a nakládalo se s ní jako s produktem. Měli by chudí lidé, kteří si nemohou dovolit platit těmto korporacím, trpět žízní, protože nemají peníze? Podle bývalého ředitele a současného šéfa správní rady největšího výrobce potravin na světě by korporacím prý měla patřit každičká kapka vody na zemi – a pokud se někdo chce napít, měl by platit.

Takže jak to tedy je? Jde o sci-fi, bláznivé konspirační teorie? Nebo o další krok v naplňování plánů na nový globální nebo světový řád, o kterých se stále častěji v posledních letech píše a hovoří? Jisté je, že ať už se objeví na planetě jakékoli protesty, voda je pro každého jedince natolik základní potřebou, že bez ní nelze prosadit absolutně nic.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…