„Pro policii je nyní důležité skupinu takzvaně rozbít. Tedy vazbou a dobře vedenými výslechy přimět někoho, aby začal vypovídat,“ sdělil MF DNES Karel Tichý, někdejší elitní protikorupční detektiv.
Taková výpověď by podle deníku mohla strhnout lavinu. Ostatní obvinění by se začali bránit, přehazovat vinu jeden na druhého a „práskat“ na ně další věci. A přesně o to kriminalisté usilují.
Z obviněných doposud vypovídal jen David Rath. Ten však policistům neřekl nic o případu a spoluobviněných, ale jen o tom, že se stal obětí komplotu ministra vnitra Jana Kubiceho.
„Pro obhajobu by bylo nejlepší, kdyby všichni mlčeli. Obávám se však, že se to nestane, někdo začne mluvit,“ obává se jeden z obhájců.
Už nechci do vězení
Vyšetřovatelé vkládají své naděje zejména do toho, že všichni obvinění snášejí vazbu velmi špatně. Nejedná se totiž o protřelé zločince, ale o lidi zvyklé žít v přepychu a úctě. Už jen sám pobyt ve věznici je pro ně obrovským společenským pádem, se kterým se těžko vyrovnávají.
„Už se do vězení nechci vrátit. Nepřál bych to ani největšímu nepříteli,“ tvrdil poslancům na imunitním výboru David Rath.
Spolupráce s vyšetřovateli naopak nabízí obviněným jisté výhody. V trestním právu existuje institut spolupracujícího obviněného, který může u soudu dosáhnout výrazného snížení trestu. Navíc MF DNES poznamenává, že obvinění z ekonomické kriminality obvykle nebývají, pokud začnou „zpívat“ tolik ohroženi jako členové násilnických gangů, kterým obvykle vážně hrozí fyzická likvidace.
V Rathově kauze se podle MF DNES přece jen jedná o politiky či podnikatele, nikoliv o příslušníky podsvětí. Drsné vyřizování účtů se proto nejspíš nedá očekávat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav