Politolog o amnestii: Pokud Nečas a Blažek lhali, měli by rezignovat

03.05.2013 18:41 | Zprávy

Hradní právník Pavel Hasenkopf zveřejnil nové dokumenty, které by případně mohly dokazovat větší roli ministerstva spravedlnosti při amnestii, než ministr spravedlnosti Pavel Blažek a premiér Petr Nečas připouštěli. Podle politologa Lukáše Jelínka by premiér a ministr měli rezignovat, pokud Hasenkopf prokáže, že má pravdu, a dokáže tak, že Nečas s Blažkem lhali.

Politolog o amnestii: Pokud Nečas a Blažek lhali, měli by rezignovat
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek čile gestikuloval a promlouval s poslanci napříč politickým spektrem

Právník Pavel Hasenkopf zveřejnil v noci na svém facebookovém profilu několik stran materiálu, který prý podporuje jeho verzi, že amnestie exprezidenta Václava Klause pochází z Ministerstva spravedlnosti ČR. Je zde totiž věta: „Ministr spravedlnosti prosí o sdělení…“ To ale premiér Petr Nečas i ministr Pavel Blažek odmítají. Stejně tak někdejší Klausův vicekancléř Petr Hájek - role Hasenkopfa prý byla při vypracování amnestie minimální.

Nečas i Blažek se do Hasenkopfa ostře pustili

„Ministr Pavel Blažek nikdy nikoho o nic takového neprosil, žádný z takzvaných dokumentů, které zveřejnil pan Hasenkopf nikdy neviděl a nikdy mu nebyly nikým předloženy," oponují Hasenkopfovi na ministerstvu. 

Nečas i Blažek práci ministerstva spravedlnosti rezolutně odmítli. Blažek uvedl, že Hasenkopfovy výroky pramení z jeho frustrace, že ho kancléř prezidenta Zemana Vratislav Mynář chce propustit. Nečas zase dokonce uvedl, že Hasenkopf trpí bájnou lhavostí a je případem pro psychiatra.

Určitě se nezveřejnilo všechno

Politolog Lukáš Jelínek míní, že Hasenkopf patrně něco odkryl a nebyly podle něho odhaleny všechny informace, jak se říká v oficiální verzi.

„Na celé kauze amnestie je zajímavé, že vám nikdo neřekne, jak to doopravdy bylo, ale všichni vzájemně popírají konkurenční verze. Takže je to taková docela absurdní situace. Věřím tomu, že premiér i ministr spravedlnosti musí mít mnohem větší a pestřejší informace o historii a přípravě amnestie, než doposud uváděli. Koneckonců už ta informace, že ministerstvo spravedlnosti poskytovalo prezidentské kanceláři nějaká data v předstihu, je velmi důležitá, protože bych se velmi divil, že by komunikace mezi Hradem a ministerstvem skončila právě zde. Bylo by dobré, aby se média a opozice mnohem soustředěněji ptali ministra Blažka na to, co o té amnestii ví. Má zákonnou povinnost informace poskytovat,“ řekl ParlamentnímListům.cz Jelínek.

Nečas nese odpovědnost za amnestii

Podle Jelínka obecně se Nečas nemůže vyhnout odpovědnosti za amnestii, protože vláda dle ústavy nese odpovědnost za některé akty prezidenta. Navíc premiér Nečas amnestii kontrasignoval, což bylo jeho svobodné rozhodnutí, a nikoli povinnost, a kdyby amnestii nekontrasignoval, nemohla být vyhlášena.

„Petr Nečas se nemůže zbavit odpovědnosti. O tom se již jednalo ve sněmovně. Bylo správně řečeno, že předseda vlády nese z ústavy odpovědnost za kroky prezidenta republiky. V tomto směru je premiérova odpovědnost naprosto nepopiratelná. Jiná věc, zda má smysl vyvození odpovědnosti za toto po premiérovi vymáhat. Neumím si představit, že by opozice kvůli tomuto navrhla hlasování o  nedůvěře vládě a že by takové hlasování mohlo být úspěšné. To by mohlo být úspěšné, pouze pokud by existovala vůle politických stran napříč politickým spektrem ukončit trápení této vlády. Nevím o tom, že by to někdo plánoval a nemyslím si, že by to bylo elegantní řešení. Pokud by vláda měla podávat demisi, tak si dovedu představit deset důležitějších důvodů, než je podíl premiéra a ministra spravedlnosti na amnestii. Teď záleží, jak se k celé věci budou premiér Nečas a ministr Blažek vyjadřovat,“ míní Jelínek.

Lhal Nečas s Blažkem, nebo Hasenkopf?

Pozici premiéra a ministra by podle Jelínka mohla ale více ohrozit jiná věc: pokud by se ukázalo, že Nečas s Blažkem lhali a Hasenkopf měl pravdu. Zde by pak nešlo ani tak o amnestii, ale že tak vysoce postavení členové vlády o tak zásadní věci lhali.

„Pokud by se ukázalo, že premiér a ministr lhali, tak by to bylo určitě vážné a za takový typ lži by určitě měly skončit politické kariéry. Druhá věc je, kolik podobných případů v novodobé historii České republiky známe. Myslím si, že je důležité, že Pavel Hasenkof není ten typ, který se sebou nechal zametat. Určitě se musí cítit hodně dotčen těmi výroky, které zaznívaly na jeho adresu. Nejspíš to tak nenechá a bude mít tendenci dotáhnout celý ten případ do konce. Určitě to tedy pak může mít dopady na ty politiky. Zvláště pokud se doktor Hasenkopf obrátí na soud a ten mu dá za pravdu. Hodně bude záležet na vytrvalosti tohoto právníka, jak moc se bude snažit očistit sám sebe, nebo nakolik se podaří ho pacifikovat,“ řekl Lukáš Jelínek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…