Poslanec VV: Bambula Parkanová jim tam dělala kšefty. A Hanáková je další na ráně

25.07.2012 14:25 | Zprávy

ROZHOVOR Místopředseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Otto Chaloupka míní, že véčka přispěla k tomu, že konečně nyní se případy šetří a padla první obvinění za rozkrádání státu. Vlastu Parkanovou považuje za bílého koně. A Miroslav Kalousek je podle něj z celé kauzy podezřele nervózní. Chaloupka také vyzval Milana Šťovíčka k vystoupení z poslaneckého klubu VV a pokud nevystoupí, navrhne jeho vyloučení.

Poslanec VV: Bambula Parkanová jim tam dělala kšefty. A Hanáková je další na ráně
Foto: hns
Popisek: Poslanec za VV Otto Chaloupka, koláž

V jaké fázi je vaše kauza ohledně pana Vařejky?

Jak známo, byl jsem obviněn z trestného činu přijímání úplatku, což je samozřejmě naprosto absurdní. Na toto obvinění jsme v řádném termínu podali stížnost a byli jsme pozváni, abychom se vyjádřili. Jinak nic nového. Zatím jsme neměli možnost podívat se do spisu, takže to je asi vše.

A jak to vypadá ohledně trestního oznámení ze strany Lukáše Kohouta na vaší osobu v souvislosti s vašimi kritickými výroky o romské minoritě?

Byl jsem kontaktován policií s tím, že bylo zahájeno šetření a podal jsem vysvětlení. Jinak je to samozřejmě absurdní. Nejenom to, že jsem řekl svůj názor, ale ještě absurdnější je, kdo to podal. To je směšné.

Co říkáte aktuální politické situaci?

Je to frmol. Konečně se něco děje. Trápí mě, že od lidí slyším, že od té doby, co vešly Věci veřejné do politiky, je tu bordel. A já říkám, ano to je naprostá pravda. Ten bordel tady byl 20 let a nic se s tím nedělalo. Tady se loupilo, tu se kradlo, tu se podvádělo, ale zdálo se, že tu je relativní klid. Každý si nadával doma, ale nic se nedělo. Ale pak přišly Věci veřejné a začal ten frmol. Najednou se začalo vyšetřovat. Vyměnil se nejvyšší státní zástupce, vyměnil se policejní prezident a objevily se snahy vyšetřit to, co dřív procházelo bez jakýchkoli problémů. Místo toho, aby lidi řekli: „No konečně se něco děje, díky Věcem veřejným se něco vyšetřuje a někdo je stíhán“, tak lidi říkají: „Věci veřejné přinesly do politiky bordel“. To mě strašně štve. Ale média to nenapíší tak, že se něco konečně pohlo a že to je i zásluhou Věcí veřejných. Mělo by se říct, že když se konečně přestane krást, tak zbude víc i na lidi. To je nutné lidem vysvětlit.

Jak se díváte na události kolem kauzy CASA a vydání Vlasty Parkanové?

Jsem si naprosto vědom toho, jak se paní Parkanová v té chvíli hlasování o vydání cítila. Já jsem si tím prošel taky. Na druhou stranu, kdybych si mohl vybrat, tak bych byl radši v situaci paní Parkanové než v situaci, ve kterém jsem já. Já jsem nic špatného nespáchal, ale protože mám silné indicie, že to někdo na mě ušil, tak se mi z toho bude těžko dostávat a nemám podporu od nikoho, ačkoli je to celé postaveno na výmyslech. Pokud jde o kauzu paní Parkanové, tak ona může poukazovat na to, kdo jí co poradil, navrhl, předložil, odsouhlasil a může se z toho relativně dostat lépe než já.

Pokud jde o samotný případ, tak musím říct, že osobně proti ní nic nemám, ale už jen fakt, že kterákoli osoba, která není odborníkem na problematiku svého rezortu a která nemá vysoce nadprůměrné manažerské schopnosti, se stane ministrem, tak tam už vidím něco divného. Tam už mám podezření, že se něco chystá.

Myslíte si, že Vlasta Parkanová byla bílým koněm, jak naznačovaly některé komentáře?

Ano, to jsem řekl i ve sněmovně. Připadá mi to tak, že bylo potřeba udělat nějaký kšeft. Za jakýkoli kšeft je odpovědný ministr. Nedovedu si představit toho sebevraha, který by věděl, která bije, byl informovaný o tom, co se připravuje a pak si na ministerskou židli sedl a byl připravený něco takového podepsat. Takže, když někdo chce, aby mu nějaký pochybný kšeft vyšel, najde nějakou osobu, která neví, o co jde, a posadí ji na ministerstvo. Ta osoba, když řekne: „ale kluci, já tomu vůbec nerozumím“, tak jí na to řeknou: „neboj, my ti dáme lidi, co ti budou radit, dostaneš fáro, šoféra a na všechno budeš mít odborníky a bude to naprosto bezpečné.“

Takhle se to v naší zemi dělalo s bílými koni. Vytvořila se firma, do které se posadil nějaký úplný bambula, na firmy se nasekaly faktury, které se nikdy nezaplatily a ten bambula vůbec nevěděl, která bije. Co je jiného na případě Vlasty Parkanové? To je úplně to samé. Bohužel paní Parkanová, a znovu zopakuji, že si o ní nemyslím nic zlého, do toho podle mě spadla z nevědomosti. Nechala se nalákat a od lidí, kterým věřila, se nechala natlačit do pozice bílého koně. To samé je teď na ministerstvu kultury a v podobné roli tam je paní Hanáková. Ta by si ale měla uvědomit, že být bílým koněm již nemusí být bezpečné. I bílý kůň je odpovědný za své činy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…