Poslanec primář: Lidi mi ve špitále leží na chodbách. To je ten standard

08.01.2012 16:06 | Zprávy

TÝDEN Senátora Jaroslava Kubery (ODS) a poslance Jiřího Koskuby (ČSSD) se ParlamentníListy.cz i v prvním týdnu roku 2012 ptaly na hodnocení uplynulých dnů. Na vrácení majetku církvím a na první ohlasy reforem v praxi. A také na to, zda vědí, co je to Holešovská výzva.

Poslanec primář: Lidi mi ve špitále leží na chodbách. To je ten standard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Ještě tuto středu předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta nebyl schopen říct, o jakou dobu by se měl zákon o navrácení majetku církvím na vládě odložit. „O celé věci musíme ještě debatovat,“ zmínil Bárta v rozhovoru pro ČT.  Zda to tak bude o týden, či o dva, to neřekl. VV ale podle něj stále trvají na tom, aby vyplácení finančních náhrad bylo odloženo na jeden rok, tedy od 1. ledna 2014, kdy bude česká ekonomika růst.

V sobotu pak vedení Věcí veřejných na tiskové konferenci představilo svůj návrh na vyřešení církevních restitucí. Budou prý na pondělní koaliční schůzce navrhovat zrušení některých úřadů a sloučení některých ministerstev, čímž by se prý ušetřily více než dvě miliardy a peníze na restituce by se tak nemusely brát z kapes daňových poplatníků. Za tento návrh se VV staly ihned terčem kritiky z řad ODS i TOP 09. Ještě před tím však tento očekávatelný vývoj okomentoval jak Jiří Koskuba, tak Jaroslav Kubera.

Jak to podle nich tedy nakonec dopadne?

„Ekonomická krize vždy brzdí hlavně to, co je či mohlo by být užitečné opravdu širokým vrstvám společnosti.  Na ty pak připadne "čestná" funkce - vše zaplatit. Proti tomu na opakovaných krizích vydělává  vždy jen velmi úzká "vybraná" menšina. Proto se obávám, že s restitucemi majetku církvím to nedopadne jinak. Bylo by falešné nepřiznat, že pro mne osobně byly a jsou v této podobě a zvláště této době naprosto nepřijatelné. Bohužel, jako opoziční poslanec mohu nesouhlasit, mohu protestovat, ale to je tak to jediné, co s tím mohu udělat. Byť opět budu hlasovat proti,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz ve svém komentáři Jiří Koskuba.

Dodal, že populistické vykřikování, že co bylo ukradeno musí být i vráceno, zní velmi mravně. Ale všichni víme, že to neplatilo a ani neplatí pro každého z postižených. „A ani to není možné. Fakticky i historicky. Minulost prostě kompletně nevrátíme, nepředěláme. I kdybychom sebe více chtěli. A spoléhat se na VV? Jejich předvolební sliby? No to by bylo hodně naivní až hloupé, že? Po všech zkušenostech. Já se již snažím tragikomická vystoupení tohoto ochotnického souboru nesledovat. Stavba jejich parlamentně-vládních "jednoaktovek" je vždy žalostně stejná, fádní. Scénářem, dramatizací, režií, obsazením, dějem a - bohužel - i koncem. Opačný výsledek snad může očekávat již jen velmi těžký pacient psychiatrické léčebny nebo ten, kdo uvěřil páně Johnovým placeným PF v denním tisku. Nejde-li o tutéž osobu. Dle mého jediným, kdo by mohl záměr zásadně změnit, jsou církve samotné. V rámci milosrdenství, služby bližním,“ dodal Koskuba.

Kubera: Doba je skutečně složitá

Podle senátora Kubery, který zdůraznil hned na počátku svého komentáře, že není osobou, která by o vrácení majetku církvím jakkoli rozhodovala, jelikož nesedí v žádném orgánu, který se na tom podílí, je dobré vědět, že on od samého počátku hovoří o tom, že by církev měla být jednoznačně oddělena od státu. „Doba je složitá, a tak mám i já tak trochu strach z toho, jestli je vhodný čas k tomuto kroku přistoupit. Je totiž potřeba mít na paměti to, že to s sebou může přinést i celou další řadu sporů – nevím, zda se to tedy podaří naplnit. Pokud se mám však vyjádřit k pozdržení ze strany Věcí veřejných, tak to může opravdu být taková populistická hra. Protože lidé vrácení majetku církvím v současné době opravdu nevítají a neberou pozitivně, reagují zřejmě i na současný ekonomický vývoj. Proto se nedá divit tomu, že toho chce jakákoli strana využít ve svůj prospěch a k získání nějakých těch bodů,“ řekl senátor pro ParlamentníListy.cz s tím, že však může jít jen o pouhou bouři ve sklenici vody.

První dny vládních reforem

Začaly být uplatňovány reformy v praxi. Je sice brzy na hodnocení, praxe ukáže, jak se věci mají a v čem jsou skutečné nedostatky. Ale nemyslíte, že Češi vlastně nakonec vše pokorně přijali a rychle se přizpůsobili?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…