Postřižiny a pomazánkové euro. U Moravce se diskutovalo o potravinách

12.05.2013 13:54 | Zprávy

Podle ministra zemědělství Petra Bendla je spor kvůli označení pomazánkového másla poměrně legrační problém. Sám předpokládá, že se Česko podvolí Evropské unii, název změní, ale produkt zůstane a bude se dál kupovat.

Postřižiny a pomazánkové euro. U Moravce se diskutovalo o potravinách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Bendl dorazil na sjezd OSPZV-ASO ČR

„Je to opravdu takový legrační problém,“ komentoval Petr Bendl spor s EU kvůli pomazánkovému máslu. „Člověk by chtěl mít problémy, jako má Evropská unie,“ dodal v Otázkách Václava Moravce na ČT.

A co mu přijde na sporu legračního? Člověk je desítky let zvyklý na pojmenování „pomazánkové máslo“, ale najednou se název musí změnit. Česká republika pak musí začít „tančit, aby se vlk nažral a koza zůstala celá“. Bude se tak vymýšlet nový název, na Evropskou unii totiž ministr nedoporučuje útočit kvůli zachování „pomazánkového másla“. „Je to hloupost jít do nějakého sporu kvůli podobné věci,“ míní Bendl.

„Je to takové švejkovství, do kterého budeme donuceni,“ hodnotí situaci podobně i majitel Jaroměřické mlékárny Bedřich Štecher. Přitom pomazánkové máslo bylo vyvinuto v České republice a záměna za máslo, jak se EU bojí, nehrozí.

„Pravděpodobnost záměny u zákazníků je prakticky nulová,“ myslí si Štecher. Podle něj se výrobek bude jmenovat jinak a akorát to bude odpovídat tomu, jak se co lidem v čele Evropské unie líbí. Na trhu ale zůstane ve stejném složení, takže se v praxi tolik nezmění.

Co třeba pomazánkové euro?

To stínový ministr zemědělství za KSČM Pavel Kováčik by měl hned několik nápadů, jak by se pomazánkové máslo mohlo nově jmenovat. „Jeden z kapitánů mlékárenského průmyslu vymyslel už ten název, tak by se to mohlo jmenovat pomazánkové euro, aby to připomínalo, kdo tu pitomost vymyslel,“ popisoval v OVM.

Pak už přišel s o něco realističtějším návrhem – například „bývalé pomazánkové máslo“. Toto označení by prý už nebylo proti regulím. Nebo kdyby byl název anglicky. „Zhruba čtyřicet let ho snídám, dneska jsem je snídal taky,“ popisoval s úsměvem Kováčik, o jak překvapivý problém s názvem jde. Následně předal ministrovi Bendlovi památný předmět s nápisem „Vzpomínáme na pomazánkové máslo“ – kdyby nakonec spor s EU skutečně nevyšel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…