Šéfové velkých světových bank připouštějí, že důsledky by byly „naprosto katastrofální“. „Byla by to velmi rychle se šířící smrtelná nemoc,“ prohlásil například generální ředitel největší německé banky Deutsche Bank Anshu Jain.
Podle Pavla Kohouta jsou obavy přehnané
Podle uznávaného českého ekonoma Pavla Kohouta jsou takové obavy přehnané. „Americké problémy jsou způsobeny tím, že se demokraté nemohou domluvit s republikány, jádrem sporu je zdravotnická reforma,“ řekl ParlamentnímListům.cz ekonom. Podle něj to není tak, že by americká ekonomika měla problémy. „Spíš mají problémy veřejné finance, americká ekonomika je sama o sobě v docela dobrém stavu,“ doplnil. Jde tedy podle něj spíš o politickou krizi, která se odehrává kolem určitého sporu o financování zdravotnictví, není to však hospodářská krize.
Američtí republikáni zablokovali vládě financování, protože tak chtějí oddálit zdravotní reformu, kterou prosazuje prezident Barack Obama. Spojené státy se kvůli neschválenému rozpočtu dostaly do rozpočtové krize a hrozí jim neschopnost splácet své závazky. Hrozí, že za pár dní přestanou mít peníze na splácení mezinárodních závazků, což by mohlo mít podle světových finančníků vážné důsledky pro ekonomiky jiných zemí.
V Evropě je krize daleko fundamentálnější
Podle ekonoma Pavla Kohouta se nyní hraje jen o čas. „Pokud jde o problémy veřejných financí ve Spojených státech, ty jsou řešitelné, stačí jen dosáhnout určité formy kompromisu. Teď je otázka, kdy a za jaké situace bude kompromis uzavřen, ale nepochybuji o tom, že bude,“ prohlásil. Připouští, že určitý vliv na evropské trhy situace ve Spojených státech má. „Panuje určitá nervozita, ale nedá se to srovnat s tím, jakou krizi má Evropa, ta je daleko fundamentálnější,“ upozornil ekonomický expert, že se máme bát spíš vlastních problémů než amerických hádek.
Nikdo neví, co může zadluženost Spojených států přinést
Politolog, profesor Oskar Krejčí ParlamentnímListům.cz řekl, že neexistuje jednotný názor na situaci ve Spojených státech. „V pozadí jevových věcí, jako je současné zablokování rozpočtu a dluhového stropu, stojí i zvláštní situace zadluženosti ve Spojených státech,“ poukázal na fakt, že USA jsou nejzadluženějším státem na světě. „Nikdo z nás neví, co to může v budoucnosti přinést. Jestli to přinese zhroucení dolaru, posun mocenské pozice nebo to také může fungovat podobným způsobem téměř do nekonečna,“ shrnuje všechny možnosti. Profesor Krejčí vysvětlil, že Spojené státy jsou zadluženy dvojím způsobem: jsou zadluženy jednak v zahraničí, a jsou zadluženy i doma. „Když se podíváme na požadavek zvýšit dluhový strop, tak to znamená, že FED (centrální bankovní systém Spojených států, soukromá instituce - pozn. red.) odkoupí obligace vlády. To funguje tak, že vytiskne peníze a vyveze je do zahraničí, protože doma by způsobily inflaci. A v zahraničí musí být nějaký trouba, který ty obligace koupí. Což se světu přestává líbit, takže tady pravděpodobně existuje nějaký limit,“ konstatoval politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová