„Prostě přišel ten pověstný okamžik, když člověk už odmítá nést odpovědnost za to, co přes veškerou snahu není schopen ovlivnit,“ vysvětluje bývalý vysoký ódéesák v MF DNES. V poslední době se prý sice ozývá kritika z řad členů strany, odezva od vedení je však prakticky nulová. Strana stále neplní základní myšlenky ODS, vzdaluje se živnostníkům i středním třídám a nedokáže čelit rostoucí byrokracii.
Na dotaz, zda mu vadí též vedení plzeňské ODS v čele s Romanem Jurečkem a Jiřím Pospíšilem, odpověděl, že je zajímavé, že i novináři jmenují na prvním místě Jurečka, a až poté Pospíšila, člena nejužšího vedení strany a bývalého ministra. To prý ukazuje, kdo v Plzni reálně vládne.
„Mohu potvrdit, že byly mezi námi názorové rozdíly,“ řekl k otázce rozporů. „Do předních pozic jsou tlačeni lidé, kteří ani ve své oblasti nevyhráli primárky, ve vlastním městě je voliči v komunálních volbách vykroužkovali a kvalifikací je jen loajalita a osobní vztah,“ uvedl své hlavní námitky.
I když je v současnosti pravicová politika ohrožena, podle Michálka pravici rozhodně nehrozí „vymření“. „Myslím, že pravicovou politiku budou vždy hájit aktivní lidé, kteří se nebojí pracovat sami na sebe, mají odpovědnost za své zaměstnance a jsou typickými voliči pravice,“ říká. Podle něj není úplně optimální, když se v politice angažují aktivní podnikatelé. V nich prý každý hned vidí druhého Janouška.
S názorem premiéra Petra Nečase, že radikální úbytek členstva aspoň očistí stranu od kmotrů a konjunkturalistů, však nesdílí. „Domnívám se, že Petr Nečas se mýlí, kmotři zůstávají,“ poznamenává. Každý dnes prý ví, kdo tito „kmotři“ jsou, a že jejich spojení na ODS nekončí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav