Mečl, který byl v minulosti jako náměstek NSZ pověřen řízením pražského vrchního zastupitelství, se vrátil k vyjádření švýcarského generálního prokurátora Michaela Laubera, který si pochvaloval změnu přístupu českých orgánů ke kauze Mostecké uhelné společnosti. „Byl to také nejdůležitější případ, který jsme se za mého působení coby pověřeného vrchního státního zástupce v Praze snažili s kolegy 'rozhýbat',“ píše Mečl. Ten působil jako náměstek Nejvyššího státního zástupce a z této funkce musel nedávno odejít.
Případ podle něj ukázal, že i české státní zastupitelství je ve spolupráci s policií schopno velmi kvalitních výkonů. Kvalitní tým státních zástupců a policistů tehdy vedla ředitelka odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Soňa Bělohlávková, společně s Tomášem Martincem, velitelem Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.
Právě Tomáš Martinec, který po sporu s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou nedávno musel z čela protikorupční kriminálky odejít, byl podle něj velmi významným faktorem úspěchu. „Bez podpory právě Tomáše Martince, který se často sám účastnil jednání týmu a velkého nasazení všech zainteresovaných, by se České republice asi pochvaly švýcarského generálního prokurátora nedostalo,“ myslí si Mečl.
Jenže zatímco kauza Mostecké uhelné prý možná bude mít svůj happy end, personální šťastný konec bohužel nenastává. Úspěšný plukovník Martinec by donucen na svůj post rezignovat a státní zástupkyně Bělohlávková byla na Vrchním státním zastupitelství v Praze přeřazena do úplně jiného odboru. V současnosti by však takové přesuny prý nikoho neměly překvapovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav