Přemysl Rabas: I poslankyně ODS Řápková byla napojená na kmotry

22.04.2013 10:45 | Zprávy

ROZHOVOR Přemysl Rabas je ředitelem zoologické zahrady ve Dvoře Králové, předtím byl také dlouholetý ředitel Podkrušnohorského zooparku v Chomutově a v letech 2006 - 2010 poslanec Parlamentu za Stranu zelených. Co říká na dění v politice a zejména na Ústecku?

Přemysl Rabas: I poslankyně ODS Řápková byla napojená na kmotry
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Přemysl Rabas

Jak vnímáte přechod z politiky do ZOO?

Především to nevnímám jako přechod.  Zoologickým zahradám a ochraně zvířat vůbec se věnuji od útlého mládí a nikdy jsem s touto činností nepřestal. Když mě chomutovská starostka Ivana Řápková odvolala z funkce ředitele zooparku, poškodilo a přibrzdilo to jeho rozvoj. To mě mrzí. Zároveň to poškodilo ODS v kraji. To mě těší. Rozhodně to ale neznamenalo přerušení mé odborné práce. Nadále jsem pracoval v řadě mezinárodních organizací a podílel se na různých ochranářských projektech a tak to, doufám, bude i nadále.

Má politická činnost byla dána přesvědčením, že nestačí plkat po hospodách, když vidíte, že je něco špatně. Je třeba o nepravostech mluvit veřejně, nebát se lumpárny odkrývat, podporovat občanskou společnost, a když je třeba, brát na sebe i odpovědnost přijetím volených funkcí v samosprávě. Zároveň ve vysokých postech nezůstávat moc dlouho, aby vás ten systém nezkorumpoval.

Jak se v současné době ZOO daří? Plánujete do budoucna nějaké novinky pro návštěvníky?

Nastoupil jsem do ZOO, ve které jsem po promoci začínal. Důvěrně znám řadu současných i bývalých zaměstnanců a velmi si vážím jejich práce. Zvláště přínos Ing. Josefa Vágnera a Dr. Dany Holečkové je pro mě zavazující. Chtěl bych v jejich práci pokračovat a ještě více přiblížit úžasnou africkou přírodu a kulturu našim návštěvníkům. Zároveň bych naši ZOO ještě více propojil s ochranářskými projekty v Africe.  Pro tuto sezonu chceme ZOO zatraktivnit, dát dětem báječné hřiště, nabídnout nové zážitkové programy, jiné cesty do safari a hlavně nabídnout vyžití v ZOO i lidem s nižšími příjmy. V dalších měsících a letech se budeme věnovat zvětšování výběhů pro žirafy, nosorožce, buvoly, slony a jiná zvířata. Zaslouží si to.

Proč jste se vlastně rozhodl v posledních krajských volbách kandidovat za hnutí PRO!kraj a nikoliv za Stranu zelených? A co je vaším cílem?

Já jsem čtvrté volební období zastupitelem v Chomutově za Stranu zelených. Přitom ve dvou případech šlo o koaliční uskupení. Totéž je i hnutí PRO!kraj. Je to koalice stran, které se vymezují vůči vládě kmotrů v kraji. Do té koalice jsem byl nominován Stranou zelených. Upozorňovali jsme například na hrozící rizika spojená se špatným nakládáním s evropskými dotacemi. Nakonec se ukázalo, že jsme měli pravdu. ČSSD i ODS v kraji přidělovaly dotace za různé protislužby pro jejich partaje i pro jednotlivce a pak se diví, že to tak dopadlo. Hnutí PRO!kraj je jedinou skutečnou opozicí v kraji a usiluje o to, aby správa veřejných věcí byla poctivou službou a ne podnikatelskou činností.

Sledujete ještě stále politiku zelených? Co nyní říkáte na růst jejich preferencí a domníváte se, že se zelení dostanou příští rok do Poslanecké sněmovny?

Strana zelených byla založena krátce po sametové revoluci. Zdá se mi, že společnost byla tehdy vnímavější k otázkám životního prostředí, sociálním problémům a podobně. Rozvoj konzumní společnosti nás poněkud otupil. Lidé nějak méně vnímají, že nejen chlebem živ je člověk. Když se k tomu připočítají podivné názory našeho bývalého prezidenta Klause, který tvrdí, že péče o naše životní prostředí je jen jakousi nadstavbou, pak je neštěstí hotové.  Musíme si ještě trochu počkat a vyspět. Jsem v tomto směru optimistou a věřím, že čas zelených ještě přijde.

Jak jako zastupitel kraje a bývalý poslanec nahlížíte na problémy ohledně čerpání evropských dotací? Kdo by podle Vás měl například za problémy s ROP SZ nést odpovědnost? Vláda nebo kraj?

Na posledním krajském zastupitelstvu jsem nevěřil vlastním uším. Všichni se shodli, že nikdo nic špatného neudělal. Všechno je křišťálově čisté a nikdo za nic nemůže. Jen jakési pochybení při kontrolní činnosti Ministerstva financí způsobilo prý ty miliardové škody.  Přitom existují příklady, kdy starostové dostali dotaci výměnou za založení stranické organizace v obci. Jiné obce naopak nedostávají z kraje dotace žádné, neboť si zde dovolili ve volbách vyměnit starosty, členy v kraji vládnoucí strany. Majitelé firem vám při soukromém hovoru přiznají, že odvádějí desítky procent výběrčím. Žadatelé o dotace se předem zavazují odvádět podíl kmotrům. Proč by za to, že jsme si zvolili takové vedení kraje, měl platit někdo na Moravě? Proto nesouhlasím, aby se na korekcích podílel stát, a tedy občané jiných krajů. Zároveň jsem přesvědčen, že je možné politickou scénu kultivovat. Veřejné mínění musí vyvinout na politiky tlak a ti musí přijmout politickou odpovědnost. Ti, kteří seděli v minulém a předminulém období v radě kraje, by neměli mít možnost vykonávat žádné veřejné funkce.

Až toto nastane, budeme moci říkat, že žijeme v civilizované společnosti.

Na začátku dubna policie zatkla odsouzeného severočeského kmotra Alexandra Nováka (ZDE). Jak se na zatčení díváte vy osobně? Znal jste se s panem Novákem?

Byl jsem ředitelem chomutovského zooparku více než šestnáct let. Za tu dobu se vystřídalo několik starostů. Alexandr Novák byl třetí v pořadí. Nicméně až za něj jsem zaznamenal v Chomutově projevy klientelismu a prospěchářství. To pokračovalo i za starostování Ivany Řápkové, jen napojení na kmotry včetně Alexandra Nováka a Romana Housky se prohlubovalo a v podstatě přetrvává stále. Zatčení vnímám jako naději pro slušné lidi. Je to dobře, a to i v případě, že by se z vězení za pár týdnů, nebo měsíců, nějakým protekčním způsobem dostal.

Prvním komunistickým hejtmanem od vzniku krajů se stal v Ústeckém kraji Oldřich Bubeníček (ZDE). Co na to říkáte? A jak vnímáte krajské spojení ČSSD a KSČM?

Nemohu říci, že bych byl člen fanklubu KSČM, nicméně strašení komunisty mi přijde zastíracím manévrem. Skuteční lumpové poškozující společnost se snaží odvést pozornost jinam. Jednou se jim hodí boj proti nepřizpůsobivým, jindy straší vládou s podporou komunistů. V každé straně najdete slušné a prospěcháře. Podle toho je třeba hodnotit tu kterou vládu či koalici. A koalice v Ústeckém kraji udělala hned na počátku jednu velkou a zásadní chybu. Nezbavila se politiků napojených na kmotry. Tedy ne ideologie, ale kmotři jsou její skutečnou slabinou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…