Proč není Schwarzenberg na Hradě? Ekonom vysvětluje, co nasekal za chyby

01.02.2013 18:57 | Zprávy

Stačilo prý málo – o pět procent větší podporu a Karel Schwarzenberg byl novým českým prezidentem, říká známý ekonom Pavel Kohout. Ale nebude, dodává, protože udělal pět zásadních chyb, které ho stály vítězství.

Proč není Schwarzenberg na Hradě? Ekonom vysvětluje, co nasekal za chyby
Foto: hns
Popisek: Pavel Kohout, ekonom

První chybou, za kterou Schwarzenberg tak úplně nemohl, ale byl s ní spojován, byl ministr financí Miroslav Kalousek a jeho daňové kotrmelce.

Ministr financí Miroslav Kalousek je podle ekonoma takový ministr financí, který zvýší v nepříliš dobré hospodářské situaci třináct různých daňových sazeb, čímž podle něj ekonomiku totálně rozhasí a zabije veškerou naději na hospodářské oživení. „Navíc, kromě zvyšování sazeb praktikuje takřka trockistickou teorii permanentní revoluce v daňovém systému,“ kritizuje chování ministra financí, který se už druhé volební období stará o státní pokladnu. A nejen podle Kohouta, ale řady dalších ekonomů i podnikatelů nepříliš dobře.

Karel Schwarzenberg má podle Kohout smůlu, že je předsedou strany, odkud pochází tento – podle jeho vlastních slov – výtečný ministr financí. „Jako poslanec a člen vlády také sám hlasoval pro celé toto daňové neštěstí,“ konstatoval. A skutečnost, že finance jsou pro Schwarzenberga španělskou vesnicí, není podle něj polehčující okolností, ale přitěžující. „Prezident by měl buď mít sám znalost financí, anebo aspoň kvalifikované lidi v týmu,“ dodává. Ale neúspěšný prezidentský kandidát podle něj nemá ani jedno, ani druhé. „Už jen to je dobrý důvod, proč se neměl stát prezidentem. Hodně voličů, kteří vidí do financí, se řídilo tímto bodem. Schwarzenberg byl pro ně nepoužitelný kandidát,“ tvrdí neúprosně ekonom, byť prezidentské pravomoci prezidenta v ekonomické oblasti jsou prakticky nulové.

Hujeři, ani eurohujeři nebývají oblíbeni

Český národ není protievropský ani vypjatě nacionalistický, ale nemá prý rád, když je mistruje nějaký nafoukaný Francouz, jehož vlastní země je po uši v dluzích, nebo nafoukaný Portugalec, v jehož zemi je negramotnost populace dodnes vážným problémem. Po špatných zkušenostech s Vídní, Berlínem a Moskvou se většina české populace dívá s nemalým podezřením i na Brusel. Servilní Hujeři, jako je slavná postava z komedie Marečku, podejte mi pero, nejsou podle Pavla Kohouta v tuzemsku oblíbeni. Ekonom tvrdí, že pro Schwarzenberga je všechno, co přijde z Bruselu, automaticky dobré a správné. „O Evropské unii se nepochybuje, Evropská unie myslí za vás,“ říká Kohout.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…