„Ač pravicový volič, při některých tvrzeních předsedy ústavně právního výboru Sněmovny Marka Bendy mi lidově řečeno pěnila krev v žilách. Pan Benda tvrdil, že restituenti v 90. letech si mohli vybrat. Vrátit pozemky, nebo v případě nemožnosti je vrátit dostat náhradní, či finanční odškodnění," píše Pirk s tím, že Benda "neříkal pravdu".
Jak mohou vypadat restituce: Osmdesát haléřů za metr
Sám má totiž jinou zkušenost. Pirkovým předkům patřily pozemky v centru Žižkova, kde dnes vede silnice a nachází se tam křižovatka, takže ji není možné vrátit. Pirk se prý snažil najít náhradní pozemky na kraji města, o které coby restituent požádal. Obrátil se na Pozemkový fond a tvrdě narazil. Pozemky určitě nedostane. Budou nabídnuty v prvé řadě městu a pokud o ně nebude zájem, zkontaktuje fond majitele okolních pozemků.
A co zbylo na Jana Pirka? Finanční vyrovnání v původní ceně pozemků v době jejich ukradení - 80 haléřů za metr čtvereční. Tyto nároky prý navíc dodnes nebyly vyrovnány. Pirk má obavu, že může dojít k machinacím s církevní půdou, když k ní kněží narozdíl od ostatních restituentů přišli tak snadno. Nabízí proto určitou pojistku.
„Proto navrhuji, aby takto nabytý ohromný majetek (respektive jeho části) bylo možno prodávat či pronajímat po určitou dobu, řekněme příštích 20 let, pouze formou veřejné, nejlépe elektronické aukce. Tak by se předešlo možným spekulacím o korupci a vše by bylo transparentní," uzavírá kardiochirurg.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp