Už samotný vznik amnestie označuje Dvořáková za podivný, protože do procesu její tvorby nikdo neviděl. "V demokratických zemích víte, kdo ji připravoval, konzultuje se s ministerstvem spravedlnosti, ve vládě, má to prostě transparentní průběh. V našem případě je průběh nejasný, já bych řekla i v rozporu se základními ústavními principy," píše politoložka.
Prezident nemůže být stíhán
"A to, že autorství vzal prezident na sebe, si vysvětluji tak, že ze všech jmen 'podezřelých' z autorství má pouze prezident doživotní imunitu," pokračuje Dvořáková.
Pokud by se podle profesorky dokázalo, že v souvislosti s amnestií došlo ke korupčnímu chování a některé její články byly přizpůsobeny na míru tak, aby se vztahovaly na konkrétní případy, jedině exprezident Klaus nemůže být stíhán. "Jeho úředníci by vyšetřováni a stíháni být mohli," spekuluje Dvořáková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr