Průměrný plat učitele by měl být kolem třiceti tisíc, plánuje Chládek

10.04.2013 21:34 | Zprávy

Kdyby ČSSD sestavovala vládu, Marcel Chládek by byl ministrem školství. Některé jeho cíle se až tak neliší od myšlenek současného šéfa resortu, přesto v ČT uvedl několik rozdílů. Například nechce natolik stavět na vysokých školách.

Průměrný plat učitele by měl být kolem třiceti tisíc, plánuje Chládek
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor Marcel Chládek

„My musíme začít od předškolního vzdělávání a od základních škol,“ komentoval v Hyde parku Marcel Chládek bodový program současného ministra. Oproti Petru Fialovi by nechtěl tolik stavět na vysokých školách, i když říká, že má pro něj pochopení – přece jen byl rektorem Masarykovy univerzity v Brně.

Dále stínový ministr za ČSSD navrhuje například podporu jen určitých oborů na školách – stát by si některé vybral a těm by posílal více peněz. Následně by si kraje vybraly v „druhém kole“ další obory podle toho, jaké jsou v daném místě potřeba.

Co se týče školného, zde má sociální demokracie jasný názor – určitě ne. Chládek poukázal na program strany o vysokém školství dostupném každému. „Zavedení školného na veřejných vysokých školách by bylo otevření sítě. […] V tu chvíli bychom tento program nemohli plnit,“ vysvětloval. Kdyby jeho strana sestavovala vláda, školné by prý zrušila.

Další věc, kterou by v této oblasti změnila, jsou platy učitelů. Nemůže prý sice slíbit konkrétní výši, ale usiloval by o nárůst. „Průměrný plat učitele po deseti, dvaceti letech by se měl pohybovat v rozmezí 27 až 32 tisíc, popsal ideální případ. Došlo by ale zároveň i na škrty, ovšem jinde než nyní. „Já osobně nejsem proti škrtům například v oblasti nesmyslných projektů. Ty bych seškrtal, ale jsem proti škrtům v řádu několika miliard v regionálním školství,“ dodal stínový ministr.

Podle Chládka je ale pro školství škodlivé, když se vlády střídají. „Je problém, že školství tu jde jednou doleva, tu jednou doprava,“ uvedl. Proto v pořadu vyzval Fialu, aby se spolu domluvili na pěti klíčových bodech, jak bude směřovat školství v budoucnu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…