„My musíme začít od předškolního vzdělávání a od základních škol,“ komentoval v Hyde parku Marcel Chládek bodový program současného ministra. Oproti Petru Fialovi by nechtěl tolik stavět na vysokých školách, i když říká, že má pro něj pochopení – přece jen byl rektorem Masarykovy univerzity v Brně.
Dále stínový ministr za ČSSD navrhuje například podporu jen určitých oborů na školách – stát by si některé vybral a těm by posílal více peněz. Následně by si kraje vybraly v „druhém kole“ další obory podle toho, jaké jsou v daném místě potřeba.
Co se týče školného, zde má sociální demokracie jasný názor – určitě ne. Chládek poukázal na program strany o vysokém školství dostupném každému. „Zavedení školného na veřejných vysokých školách by bylo otevření sítě. […] V tu chvíli bychom tento program nemohli plnit,“ vysvětloval. Kdyby jeho strana sestavovala vláda, školné by prý zrušila.
Další věc, kterou by v této oblasti změnila, jsou platy učitelů. Nemůže prý sice slíbit konkrétní výši, ale usiloval by o nárůst. „Průměrný plat učitele po deseti, dvaceti letech by se měl pohybovat v rozmezí 27 až 32 tisíc, popsal ideální případ. Došlo by ale zároveň i na škrty, ovšem jinde než nyní. „Já osobně nejsem proti škrtům například v oblasti nesmyslných projektů. Ty bych seškrtal, ale jsem proti škrtům v řádu několika miliard v regionálním školství,“ dodal stínový ministr.
Podle Chládka je ale pro školství škodlivé, když se vlády střídají. „Je problém, že školství tu jde jednou doleva, tu jednou doprava,“ uvedl. Proto v pořadu vyzval Fialu, aby se spolu domluvili na pěti klíčových bodech, jak bude směřovat školství v budoucnu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan