Rath: Vazba je koncentrovaná hrůza, Kubice se mi pěkně pomstil

25.06.2012 14:34 | Zprávy

List z vězení II: Vězení

Rath: Vazba je koncentrovaná hrůza, Kubice se mi pěkně pomstil
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Stejně jako většina lidí jsem si nikdy nemyslel, že budu někdy ve vězení. Přesto jsem se v minulosti opakovaně ve Sněmovně zastával těch, kteří díky práci policejní party plukovníka Kubiceho museli strávit měsíce ve vazbě. Ať už to byla náměstkyně ministra Jourová, lidé v kauze Budišov či v kauze biolíh. Pravdou je, že jsem se zabýval nespravedlností jejich uvěznění a ne podmínkami vazby. Dnes jsem v situaci, kdy vězení a vazbu mohu poznat víc, než by mi kdy bylo milé. Můžete mi věřit, je to koncentrovaná hrůza. Ministr Kubice se mi dokázal pěkně pomstít, ale o tom psát nechci.

Může se to stát i vám…

Do vazby se u nás může dostat jakýkoliv občan. Stačí mít prostě smůlu, nebo udělat nějakou hloupost. Podvědomě jsem si stejně jako většina normálních lidí myslel, že vazba je pro ty, kteří jsou druhým lidem nějak nebezpeční. Tedy že vazba i vězení chrání normální lidi proti lumpům. Jistě tomu tak i často je, ale ne vždy. Do vazby se můžete dostat třeba za autonehodu nebo kvůli chybě v práci. Existuje mnoho povolání, kdy vlastní chybou můžete ohrozit život někoho jiného nebo poškodit cizí majetek. Tedy případů, kdy se normální lidé dostanou do vazby, není málo. Vazba je ze zákona určena lidem vyšetřovaným, mnozí z nich jsou nevinní a za čas jsou propuštěni. I zákon na ně hledí jako na nevinné. Přesto prochází něčím, co jsem nazval novodobá tortura. Hned se strhla diskuse, že přeháním, anebo že na lepší věznice nejsou peníze. Bohužel nepřeháním a na výrazné zlepšení není potřeba moc peněz.

Změny k lepšímu by mnoho nestály

Hlavní trápení vězněných spočívá v odloučení od blízkých osob. Nic přitom nebrání tomu, umožnit návštěvy místo jednou po 14 dnech třeba 3 krát týdně. Hlavně pro lidi, co mají děti, je to zásadní a nestojí to prakticky ani korunu. Totéž platí o možnosti volat rodině na vlastní náklady. Nic nestojí ani zkrátit kontrolu pošty ze 14 dnů na jeden týden. Mimochodem, mně ji v rozporu se zákonem policie zadržuje skoro měsíc. Minimální náklady by také stálo umožnit sprchu místo 2 krát týdně alespoň 4 krát týdně. Pro lidi ve vazbě by se měla hledat práce, třeba na zvelebování – rekonstrukcích vlastní věznice. Také 1 hodina denně venku na dvorku není dostačující jak z duševního, tak tělesného hlediska. Moc by nestálo dvory upravit, rozšířit a nechávat tam lidi alespoň 2 hodiny.

Komu to takto vyhovuje?

Vazba u nás spočívá v tom, že lidi zavřete mezi 4 stěny a necháte je tam se užírat depresemi a steskem. To by nemělo být cílem. Také to nepředpokládá zákon. To se líbí jen policajtům. Psychicky rozložení lidé jim totiž přiznají přesně to, co chtějí slyšet. To je ale i podle současných zákonů nelegální, nicméně policií oblíbené. Díky své tvrdé zkušenosti přemýšlím o novele skoro 20 let starého zákona. Třeba se ke mně někdo přidá…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Rath

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…