ODS se musí vyrovnávat s neustálým úpadkem preferencí, podle průzkumu společnosti CVVM by jí svůj hlas věnovalo jen 13,5 procenta voličů. Podle Štěpánka se i přes tuto nepříliš perspektivní situaci dokáže v příštích volbách probojovat do Parlamentu. „Je otázkou, zda se strana nevydává na konečnou. Aby se nevydala, je potřeba, aby se sebou něco udělala,“ poznamenal. A to prý velmi rychle.
Konečná už může podle něj být pro občanské demokraty po dvou zastávkách, a to po parlamentních volbách a komunálních volbách v roce 2014. Pokud totiž ODS ve volbách v květnu příštího roku výrazně neuspěje, Štěpánek upozornil na to, že mnoho komunálních politiků by se pak rozmýšlelo, zda vůbec chtějí zůstat starosty pod hlavičkou strany, jako je ODS.
Agenda 2014? S křížkem po funuse
ODS ve snaze nalákat zpět staré a oslovit nové voliče představila Agendu 2014, v níž informuje o svých prioritách pro volební rok 2014. „Proč to proboha ODS neplní už od začátku?“ nechápe Štěpánek. Navíc příliš nevěří tomu, že by právě tento dokument měl zachránit ODS před utonutím, i když s jeho obsahem vesměs souhlasí. „Škoda, že ODS nenaplňovala Agendu 2010,“ povzdechl si.
A v čem tkví tento masivní odklon od dříve nejsilnější pravicové strany na české politické scéně? Podle europoslance Jana Zahradila je nepopulárnost daní za vládnutí. Štěpánek ho však opravil – podle něj je to daň za špatné vládnutí. Věrní voliči opouští prý ODS především proto, že strana nedodržuje to, čím se jim zavázala, a vzdaluje se volebnímu programu.
ODS se nechala zatáhnout na špatnou cestu
Štěpánek se netají svou kritikou vůči vedení ODS, na toto téma už napsal nejeden ostrý článek či komentář. Neartikuluje prý ale pouze jen své názory, ale mluví i za nižší buňky strany, například za Rychnov nad Kněžnou. Zásadním problémem podle něj ale je to, že vedení strany nikdy nereflektuje názory právě těchto malých stranických jednotek.
Jednou ze Štěpánkových výtek je i zvýšení daní, proti němuž ODS kdysi bojovala. Nyní se ale podle jeho názoru nechala zavléci někam, kam neměla. „Petr Nečas se zaklíná tříprocentním deficitem, to jsou ta makroekonomická čísla. Ale těch se lidé přece nenajedí. Na obyčejné lidi dnešní ekonomická situace dopadá docela hustě, o tom není sporu,“ dodal.
TOP 09 je jen fanklub Schwarzenberga
Pravice podle Štěpánka v současnosti doplácí i na to, že „zvítězila nevýhrou“ a sestavila nejsilnější vládu v historii země. „To byl jeden z největších průšvihů, za což nyní platí daň. Obávám se, že se dočkáme podobné situace jako na Slovensku, kde Ficův Smer následně všechny pravicové strany převálcoval,“ uvažoval.
Možnost, že by se pravicovým hegemonem stala TOP 09, ale odmítá. „Není to klasická politická strana, je to spíše jen takový fanklub. Jsem zvědavý, co s ní udělá Karlův zasloužený odchod na odpočinek,“ nadhodil.
ODS potřebuje nového lídra, který určí směr
„Zbavte se lidí, jako je Bém, nebo na to dojedete,“ varoval Štěpánka jeden z diváků. Ten však odvětil, že je to nelehký úkol, a na adresu bývalého pražského primátoru dodal, že Prahu nevedl tak špatně. ODS je často spojována s tzv. kmotry a na to podle Štěpánka existuje naopak recept docela jednoduchý – pobyt v opozici. „ODS by ho potřebovala jako koza drbání,“ myslí si.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem