Rebel přímé volby: To jsme si naběhli

16.02.2012 12:02 | Zprávy

Přímou volbu prezidenta podpořili téměř všichni senátoři za Olomoucký kraj. Čtyři z nich za sociální demokracii zvedli ruku pro tuto ústavní změnu. Pouze jediný senátor Adolf Jílek (TOP 09) návrh nepodpořil. Podle něj přímá volba stejně nic neřeší, protože prezidentovi zůstanou stejné pravomoci jako dosud.

Rebel přímé volby: To jsme si naběhli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

Čtyři sociálnědemokratičtí senátoři za Olomoucký kraj svorně hlasovali pro přímou volbu prezidenta, i když s výhradami. Mimo jiné jim vadilo, že prezident sám jmenuje představitele Bankovní rady a České národní banky a rozhoduje tak o tom, kdo bude řídit státní finance.


Nakonec ale i přes tyto výhrady přímou volbu prezidenta podpořili. Pakliže by návrh vrátili Poslanecké sněmovně s touto námitkou, už by prý neprošel, protože poslanci už jednou o pozměňovacím návrhu týkajícím se jmenování členů České národní banky hlasovali. Tento návrh však neprošel.

Jílek: Je to populismus

Adolfu Jílkovi z TOP 09 však přímá volba není po chuti vůbec, a proto návrh nepodpořil. Přidal se tak k 21 senátorům, kteří s tím, aby prezidenta volili lidé, nesouhlasí.„Je to jen populistický návrh, který nic neřeší. Byl vytažen jen kvůli tomu, aby se to lidem líbilo, ale ve skutečnosti, vzhledem k tomu, že lidmi zvolenému prezidentovi zůstanou stejné pravomoci, nic dalšího se nemění, takže to považuji za věc pouze populismu, nikoliv věcného řešení,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz důvody svého hlasování Adolf Jílek, zvolený za obvod Šumperk.

Sekaninová: Poslední volba byla šaškárna

Božena Sekaninová, senátorka za ČSSD pro Prostějov, to ale vidí jinak. Přestože má k pravomocím prezidenta určité výhrady, nakonec ruku pro přímou volbu zvedla. „Plně si uvědomuji, že nějaké omezení pravomocí prezidenta by bylo potřeba. Nelíbí se mi třeba, že prezident jmenuje členy bankovní rady. To je otázka celého našeho finančního trhu, o které by neměl rozhodovat sám,“ řekla redakci s tím, že  pokud by ze Senátu šel pozměňovací návrh, je podle ní jasné, že by se přímá volba neuskutečnila. „Přímou volbu jsem podpořila právě z tohoto důvodu. Navíc poslední volba prezidenta byla šaškárna. Občané se pak na základě této skutečnosti vyjádřili, že si chtějí o volbě prezidenta rozhodnout sami, a to musíme respektovat,“ doplnila.

Kučera: Lidé čekají změnu. To se nestane

Podle politologa však přímá volba žádné výhody nepřinese, spíše naopak. „Zákonodárci, kteří přímou volbu prosazovali, se chtěli vyhnout tomu, co se odehrávalo při poslední parlamentní volbě. Ušetřili si obrovský kus práce a vlastně to odflákli. Mělo by to být jasné, přehledné, mělo by to mít nějaký řád, jasně daná pravidla. Nic takového se však nestalo,“ říká  politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Rudolf Kučera.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…