„Není podstatné, v jakých kulisách se spor odehrával a co řekl jeden druhému. Podstatou je, do jaké míry budou narušeny velitelské pravomoci v rámci protikorupční policie,“ píše se v Reflexu.
Lenka Bradáčová patří mezi ty, kteří velmi tvrdě prosazují nový zákon o státním zastupitelství. Ten už leží ve sněmovně a je v podstatě dílem skupiny státních zástupců kolem ní, kteří dlouhodobě požadují změny ve fungování zastupitelství. A jednou z nejpodstatnějších novinek je zavedení speciálního zastupitelství zaměřeného na korupci, které by bylo de facto vyňato ze struktury státních zastupitelství a se zdůvodněním boje proti korupci získalo značnou míru nezávislosti.
Právě Bradáčová má velký zájem stanout v čele tohoto útvaru, mezi právníky nazývaného „protikorupční speciál“. Tím by získala značnou nezávislost a navíc prostor vyšetřovat prakticky kteréhokoliv veřejného činitele v zemi.
Spor mezi Bradáčovou a Martincem se však týkal především policejních detektivů. Uvažuje se totiž rovněž o tom, že protikorupčnímu speciálu by podléhal zvláštní policejní útvar, který by se zaměřoval právě na vyšetřování korupce. Bradáčová by jako šéfka speciálu tak mohla úkolovat detektivy a měla pod palcem prakticky veškeré vyšetřování korupce v zemi.
To se pochopitelně nelíbilo Martincovi, který řídil policejní Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Nově zřízený protikorupční útvar by jeho protikorupčním detektivům přímo konkuroval, pokud by ÚOKFK rovnou nepohltil. V obou případech by se rozhodující moc nad vyšetřováním korupce přesunula od Martince k Bradáčové. Vzhledem k možnostem, které tento post nabízí, je prý pochopitelné, že se mezi oběma rozpoutal takový střet.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav