ParlamentnímListům.cz se podařilo získat s kritizovaným radním rozhovor. Je zřejmé, že se rozhodl svá první prohlášení poněkud mírnit a argumentuje tím, že jeho volba je výsledkem vůle voličů, kteří rozhodli, že v Karlovarském kraji zvítězili komunisté. Popsal také, jak vypadají jeho první konkrétní kroky v nové funkci a zda se mu již podařilo převzít agendu po svých předchůdcích a najít nějaké kostlivce ve skříni: „S agendou i s lidmi z odboru školství se postupně seznamuji. Mým cílem není hledat kostlivce, spíš se orientovat v tom, co je rozpracováno, vybrat si z toho, co se dosud udělalo, to užitečné pro rozvoj školství v našem kraji a na tom stavět,“ odpovídá Václav Sloup. Dokonce prozradil, jaký plat bude pobírat: „Odměna za funkci náměstka hejtmana je stanovena vládním nařízením 37/2003 Sb. se změnou č. 375/2010 ve výši 69 968,- Kč."
Jsem vysokoškolák, mám zkušenosti
Sloup také upozorňuje, že jeho kvalifikace je pro výkon funkce radního plně dostačující a zdaleka za sebou nemá jen působení ve funkci politruka: „Jsem vysokoškolák – právník, který se orientuje v současné legislativě, mám zkušenosti s řízením lidí i s ekonomikou provozu. Myslím, že to odpovídá funkci, která stojí především na manažerských dovednostech.“
Po kritice svých vyjádření, že uvažuje o zrušení některých středních škol, svoje názory nyní upřesňuje a na otázku, co zásadního hodlá ve svém resortu změnit, již reaguje mnohem uvážlivěji: „Nehodlám nic měnit do té doby, dokud se důkladně neseznámím se situací v krajském školství, s činností krajem zřizovaných škol a s prací odboru školství, mládeže a tělovýchovy krajského úřadu. Teprve pak mohu uvažovat společně s ostatními o tom, jestli jsou změny zapotřebí a jaký na ně mají názor ředitelé škol, učitelé či starostové měst a obcí.“
Excesy 50. let se mi absolutně nelíbily
Zeptali jsme se také, co říká na vlnu kritiky a odmítavých reakcí na to, že KSČM usedá v krajských radách, či na demonstrace a petice proti KSČM a jeho osobě? „Každý člověk má právo na takovou reakci. Ale pokud vím, krajské volby vyhrála v našem kraji KSČM, byl by to asi špatný signál směrem k voličům, kdyby členové KSČM neusedli v krajské radě.“
A jak se vyrovnává s obdobím tzv. normalizace a s minulostí KSČM? „Máte-li na mysli excesy, které se děly v 50. letech, absolutně se mi nelíbily. Nic na tom ale nezměním ani já, ani naše generace. Můžeme si chyby uvědomit a sdělit mladým, že i takové věci se děly – to je úkol pedagogů, vysvětlovat dětem a mladým lidem, jaká je naše minulost a současnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová