Na otázku, co pokládá za vlastní chybu, uvedl: „Kvůli velkému deficitu jsme zavedli drastická opatření, která byla ale příliš plošná, a nezohlednili jsme skupiny, které měly být zohledněny. Na to jsem přišel před půl rokem a říkal jsem Kalouskovi, abychom v rozpočtu na příští rok zohlednili zdravotně postižené a určité skupiny důchodců atd. To byla velká chyba.“
Na otázku, zda nebylo chybou uskutečnit církevní restituce, reagoval: „Kradené věci se vracejí. To není velkorysost. S odpuštěním vracím, co bylo ukradeno.“
Na námitku redaktora, že Pozemkový úřad hlásí, že v některých případech nebude církevní majetek kvůli právním překážkám vydáván, uvedl: „To je typický český přístup. Úředníci předpokládají, že nastoupí sociálnědemokratická, snad i komunistická vláda, že ti jsou proti restitucím, tak začnou jednat v předklonu a zařídí to tak, aby je budoucí ministr pochválil.“
Podařilo se osvobodit soudy - nebojí se zasáhnout proti papalášům
U věcí, které se Nečasově vládě povedly, zmínil Schwarzenberg mimo jiné i to, že se „…podařilo osvobodit soudy, prokuraturu a policii. Dneska se už nebojí zasahovat i proti papalášům.“ Na druhou stranu ale uvedl také na adresu státních zastupitelství, policie a soudů: „Zatímco předtím všichni drželi hubu, teď se předvádějí. Dle mého názoru můžete říct cokoliv proti paní Nagyové, ale jít v okovech k soudu, to je zbytečné divadlo. Je velmi na pováženou, že víc než rok je pan poslanec Rath držen ve vazbě. V civilizovaných evropských státech se musí vznést obžaloba do jisté doby, anebo se musí zrušit vazba. Je to nepřípustný přístup: my něco na něho najdeme, když ho budeme dostatečně dusit. Vazba nesmí být tak dlouho, jako je u nás. I když je to stokrát Rath.“
Na otázku, zda si za pád Nečasovy vlády nemůže také tak trochu sám, když dopustil, aby premiérovi vedla kabinet jeho milenka, uvedl: „Promiňte, já jsem nic nedopustil. Šéfa kabinetu si obsazuje premiér sám. … Popravdě řečeno jsem netušil, že ona si podmaní vojenskou službu.“
O penězích, které spadly bezesporu asi z nebe...
Na to, že současný ministr financí Jan Fischer obvinil svého předchůdce, místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska , že vedl špatně úřad, Schwarzenberg reagoval tím, že jde o předvolební bonmot. Na námitku, že Fischer ve volbách nekandiduje, uvedl, že je ale zavázán prezidentovi, který ho prý „finančně zachránil.“ Na redaktorovu reakci, že si nevšiml, že by mu zmíněné peníze dal prezident, předseda „topky“ uvedl: „Ne, spadly bezesporu z nebe a teď je ministrem financí.“
Na spekulaci, že předčasné volby vyhraje sice ČSSD,ale vládu sestaví ODS, TOP 09, ANO a lidovci, řekl: „Já jsem připraven stát se premiérem, ale ne takového slepence.“ A později to upřesnil: „Kdybych měl možnost být premiérem, tak bych ANO k jednáním asi nepozval, protože stále nevím, co to je. Je to jako s holkou, kterou jste včera poznal v nějakém baru, tak se s ní nemáte druhý den oženit.“
Za své možné nástupce v čele TOP 09 označil pražského primátora Tomáše Hudečka či poslankyni Helenu Langšádlovou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam